دوشنبه ١٦ تير ١٣٩٩
صفحه اصلی > اخبار و تازه ها 
منو اصلی
اخبار > مقاله حس خوب حجاب


  چاپ        ارسال به دوست

مقاله حس خوب حجاب

بسم الله الرحمن الرحیم

نام مقاله: حس خوب حجاب

مقدمه:

این مقاله برگرفته از مستند "از لاک جیغ تا خدا"به بیان نکاتی درباره "علل بدحجابی"، "زمینه های حجاب" و "چرایی حجاب" از زبان کسانی می پردازد که روزگاری خود غیر محجبه بوده اند! حرفهایی از جنس "دل آگاهی" و "فطرت پاک دخترانه".

مستند «از لاک جیغ تا خدا» به کارگردانی هاشم تفکری بافقی و اجرای الهه چراندابی با محوریت تکریم حجاب و بانوان محجبه، روایتگری بانوانی است که به تازگی موفق به استفاده از حجاب شده اند. "الگوسازی" برای جامعه دختران و زنان کشور و نیز "ارائه حجاب برتر" از اهداف این برنامه است. و می توان گفت انعکاس و تصویر تحولات درونی انسان در این برنامه که تاکنون بیش از ۱۰۰ قسمت از آن پخش شده و همچنان در حال تولید و پخش است، مورد توجه مخاطبان(اعم از مرد و زن) قرار گرفته است. نویسنده این سطور تماشای این مجموعه مستند زیبا را به همه افراد چه مرد و چه زن توصیه می کند؛ چه این که رویکرد این مجموعه بیش از حجاب است و به تحولات درونی افراد در بازگشت به فطرت و رو آوردن به خدا می پردازد.

منظور از حجاب چیست؟

سه مدل حجاب در سوره نور و احزاب بیان شده است:

۱- حجاب لباسی و پوششی(یعنی پوشاندن برجستگی های تمام بدن و پوست به جز گردی صورت و دستها از مچ به پائین(البته برخی از فقهاء مثل آیت الله مکارم شیرازی پوشاندن پاها از مچ به پائین را نیز واجب نمی دانند) و دلیل این حکم این آیه است :يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنينَ يُدْنينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذلِکَ أَدْني‏ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحيماً(احزاب/ 59)؛ ای پیامبر، به همسران و دخترانت و زن های مؤمنان بگو روسری ها و چادرهای خود را بر خویش بیفکنند(که گردن و سینه و بازوان و ساق ها پوشیده شود)این(کار) نزدیکتر است به آن که(به حجاب و عفت) شناخته شوند تا مورد تعرض و آزار(فاجران) قرار نگیرند و خداوند همواره آمرزنده و مهربان است.

۲- حجاب گفتاری: بعضی خانم ها چادری و محجبه هستند. ولی حجاب گفتاری ندارند لذا خداوند فرموده: يَا نِسَاءَ النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِنَ النِّسَاءِ إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلا مَعْرُوفًا(احزاب/ 32)؛ ای همسران پیامبر! شما اگر تقوا پیشه کنید مانند دیگر زنان(عادی) نیستید پس هنگام سخن گفتن‏ صداى خود را نازک نکنید که بیمار دلان در شما طمع خواهند کرد؛ بنابراین درست سخن بگویید.

۳- حجاب رفتاری و برخوردی: بعضی از خانم ها رفتارشان داد می زند که "نامحرم بیا به سوی من". بیا با من رفیق شو و دلت با من باشد. میگه: بیابیابیا. این رفتار بعضی از خانم ها است.حرف نمی زند اما تیپ اش می گوید بیا. لذا خداوند فرموده: .وَ قَرْنَ في‏ بُيُوتِکُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولي(احزاب/ 33)؛ و با وقار در خانه خود قرار گیرید و(در میان مردم) همانند ظهور(زن ها) در دوران جاهلیت نخستین(با آرایش و زینت بدون رعایت حجاب) ظاهر نشوید.

حجاب همگانی است

عفاف مخصوص زنان نیست؛ مردان هم باید عفیف باشند گرچه حد آن با حد زنان متفاوت است. بر مردان واجب است آن مقداری را که معمولا عرف متشرعه می پوشند بپوشانند. بنابراین جز سر و گردن و دستها و پاها از مچ به پائین باید پوشیده شوند.(البته برخی از فقهاء فقط پوشاندن عورتین را برای مردان واجب می دانند و بقیه اعضاء را احتیاط مستحب می دانند و برخی از فقها فرموده اند: سر و گردن و پاها تا نصف ساق و بخشی از سینه و دستها تا بازو را می تواند نمایان کنند البته مشروط بر این که قصد به حرام انداختن کسی یا ریبه نداشته باشد). پوشیدن لباس طلاباف و ابریشم و لباس زنانه و لباس شهرت و لباسهاى مبتذل و یا لباسهاى تنگ و مهیّج و لباسهایى كه پوشش و زیّ غیر مسلمانان محسوب مى‏شود و استفاده از آن منجر به ترویج فرهنگ منحط و معاند غربى مى‏شود نیز بر مردان حرام است.

تذکرات:

تذکر اول: روی سخن ما و موضوع این مقاله حجاب است نه محجبه ها؛ چه این که گرچه بسیاری از محجبه ها انسانهای شریفی هستند اما تعدادی از آنها از دین فقط حجاب و پوسته اش را دارند نه مغز دین که اخلاق است. و به عبارت دیگر ظاهر پاک(حجاب) قطعا شرط لازم  دل پاک است اما شرط کافی نیست. و ظاهر غیر متشرع و غیر عفیفانه نیز به هیچ وجه با عفت درون هماهنگ نیست. لذا عفت و حیا نیز در عین این که شرط لازم هستند اما شرط کافی نیستند بلکه این حسن فاعلی و حسن فعلی با هم است که شرط لازم و کافی است دلیلش هم همین است که خدا فرموده "آمنوا و عملوا الصالحات".

تذکر دوم: محجبه شدن با موسیقی(البته به جز غنا) و رقص(البته مشروط بر این که برای جنس موافق باشد و با غنا همراه نباشد و مفسده ای در پی نداشته باشد) و شطرنج(بدون برد و باخت) و برخی دیگر از کارهای به اصطلاح جوان پسند قابل جمع است و اگر فکر می کنی با محجبه شدن باید با همه اینها خداحافظی کنی و این مانع از محجبه شدن توست، نه اینطور نیست. البته بسیاری از فقها موارد فوق را جایز نمی دانند ولی برخی فقها فرموده اند حرام نیست(گرچه احتیاط در این امور خوب است). و خلاصه با "تبعیض در تقلید" می شود بین حجاب و موارد فوق جمع کرد. البته این نکته را گفتم تا اگر کسی واقعا نمی تواند از اینجور امور دل بکند راهی پیش پایش گذاشته باشم اما چه بهتر است که با انتخاب حجاب از اینگونه موارد نیز پرهیز شود؛ چون اغلب پای افراد(به خصوص آنها که تازه محجبه شده اند) در اینگونه موارد خواهد لغزید و دوباره فیلشان یاد هندوستان می کند و به شل حجابی بازخواهند گشت.

مراحل چهار گانه محجبه شدن:

 محجبه شدن چهار مرحله دارد؛

 1. شبهات حجاب را پاسخ بدهی.

2. بدحجابی را نقص و منفی ببینی.

 3. حجاب را به عنوان امری"معقول و مفید" لازم و ضروری ببینی.

4. برای محجبه شدن از اراده قوی برخوردار باشی

 امر اول و دوم و سوم با مطالعه و بحث و گفتگو ایجاد می شود اما مرحله چهارم نیازمند نقطه های عطف حجاب است؛ یعنی احساس را به عقل و عقل را به احساس باید درآمیخت تا عمل صالح و ثبات در آن حاصل شود. به عبارت دیگر اموری که عموما از جنس احساس و عواطف و زمینه هستند باید با عقلانیت و دانش حجاب ترکیب شوند تا آن اراده تقویت شود و حجاب از "علمیت" به "عینیت" برسد.  اموری مثل دوستان خوب و تشویق اطرافیان و استفاده از فضاهای معنوی مثل راهیان نور و حرم امام رضا علیه السلام و ...

مرحله اول: علل پشت کردن دختران شل حجاب به حجاب(نقد و بررسی بیش از30 شبهه برای شل حجاب بودن):

1.حجاب تنوع ندارد.

پاسخ: اولا انتخاب حجاب و مذهبی شدن خود نوعی تنوع است. ثانیا منظور ما از حجاب لزوما چادر نیست؛ بلکه منظور همان پوشیدگی تمام بدن(به جز قرص صورت و دستها از مچ به پائین) و نمایان نبودن برجستگی های بدن است و بالطبع در این چارچوب شما آزاد هستید، متنوع و شیک بپوشید. ثالثا امروزه با رشد صنعت پوشاک در چادر و روسری و حتی طرز استفاده از آنها تنوع خوبی به چشم می خورد. به خصوص الان که متناسب با شغل و شرایط و موقعیت های مختلف خانم ها چادر و مقنعه زیبا تولید می شود و مثلا برخی از روسری ها تا 21 طور قابلیت بسته شدن دارند. لذا حجاب نه دست و پاگیر است و نه بسته.

2.حجاب امری سنتی و کوته فکری است

پاسخ: اولا هر چیز سنتی لزوما بد نیست همانطور که لزوما هر امر جدید و نوی خوب نیست. مگر همین عید باستانی نوروز، سنتی نیست؟ ثانیا ملاک کوته فکری و بلند نظری چیست؟ بالطبع هرگاه سود یک چیز بر ضررش بچربد آن چیز معقول و بلند نظرانه است و هرگاه ضرر امری بر سودش بچربد کوته فکرانه و ابلهانه خواهد بود. در ادامه مباحث، توجه به سود ناچیز بدحجابی و مضرّات فراوان آن و بالعکس مضرات کم حجاب و سود سرشار آن انشاءالله نظر شما را تغییر خواهد داد.

3.آزادی و رهایی در بی حجابی است

پاسخ: اولا بر خلاف فرهنگ منحط غرب که آزادی را به معنای بی بند و باری و "رهایی نفس" معنا می کند منظور از آزادی در اسلام"رهائی از نفس" است. ثانیا این به اصطلاح آزادی هزار اسیری با خودش به همراه دارد؛ از جمله اسیر نگاه دیگران شدن(که حالا پسندیدند؟ نپسندیدند و ...؟) و ثالثا مسائلی مثل آزادی، زیبایی و ... همه بعد از تائید عقل مقبولند نه قبل از آن و عقل هرگز بی حجابی را تائید نمی کند؛ چه این که بدحجابی و بی حجابی موجب اذیت و آزار زنان و حتی مردان می شود و امنیت جامعه را به خطر می اندازد و ده ها مشکل دیگر که در ادامه مباحث به آنها اشاره خواهیم کرد.

4.مهم دل پاک است. حجاب که مهم نیست!

پاسخ: از علل بدحجابی این استدلال است که مهم پاک بودن دل است و ظاهر مهم نیست و خدا می داند که همین جمله مزخرف چه بسیار افرادی را که از راه به در نکرده و به بدحجابی قانع نکرده. در حالی که اولا دل پاک به سخنان خدا گوش می کند؛ این که هر کاری می خواهیم بکنیم بعد بگوییم دلت پاک باشد خوب بفرمایید اگر دل پاک نباشد مگر عملکردش غیر از همین می شد؟ یعنی اگر به فرض، قبول کردیم بی حجابی بی دینی نیست، اما این تناقض چگونه حل می شود؟؛ حجاب طبق آیات و روایات صریح از ضرورت های بارز دین است. پس چگونه می شود که دل پاک از اجرای حکم قطعی دین سرپیچی نماید؟ این دل از چه چیز پاک است؟ از گناه یا از اطاعت؟! «نُومِنُ بِبَعْضٍ وَ نَکْفُرُ بِبَعْض‏» تعبیر این گونه رفتارهاست. به عبارت دیگر دل پاک آن دلی است که نگاه می کند خدای پاک و سبحان از او چه خواسته همان را انجام بدهد در حالی که دل ناپاک مثل شیطان به دنبال خواسته های خودش است و کاری به فرامین خدای سبحان ندارد. ثانیا واقعیت مجرّب این است که ظاهر ناپاک، ریز ریز قلب را هم ناپاک می کند؛(و َلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ؛ و از گام هاى شيطان پيروى نكنيد، كه بى ترديد او براى شما دشمنى آشكار است). ثالثا بر فرض که دل شما پاک هم باشد اما آیا چشم ها هم پاک خواهند ماند؟ و آیا این شما نیستید که با شل حجابی خود زمینه ناپاکی چشم بسیاری را فراهم می کنید؟ چشمهایی که جاسوس دل اند(العین جاسوس القلب) و دل را نیز ناپاک خواهند نمود. رابعا اگر فقط دل پاک ملاک بود قرآن تنها می فرمود "آمنوا"، اما همه جا فرموده: "آمنوا و عملوا الصالحات"؛ آمنوا؛ یعنی دل پاک و عملوا الصالحات؛ یعنی اعمالت و آن چه از تو ظاهر می شود هم پاک و صالح باشد و این یعنی عملکرد و ظاهر تو هم مهم است و اساسا هرچیزی برای خود علامتی دارد و علامت دل پاک، عمل و رفتار پاک و زیبا است. و به عبارت دیگر  حجاب اقتضاء دل پاک است کما این که خداوند در همه جای قرآن قرین ایمان، عمل صالح را طرح نموده است "آمنوا و عملوا الصالحات". بنابراین عفیفه غیر محجبه، مسلمان شرمنده است! و اسلام مسلمان شرمنده نمی خواهد. مسلمانی می خواهد که با افتخار سرش را بالا بگیرد و به افکار و اعتقادات حق خویش جلوه عملی بدهد.

خامسا حالا که دلت پاک است اجازه بده که بواسطه حجاب، ظاهرت هم پاک باشه و همه بدونند که دلت هم مثل ظاهرت پاک است و فکر نکنند که دلت پاک نیست؛ چون "دل پاک" این قدر مهم هست که بخواهیم افراد حتی در خیالشان تصور دیگری از آن نداشته باشند. اینطور نیست؟

5. حس خوب برتری در بدحجابی؛ در بدحجابی یک حس خوب دخترانه وجود دارد. باید دختر باشی تا بفهمی چی می گم!؛ بدحجابی نگاه ها رو به سمتت می کشونه و همین باعث میشه که یک حس برتر بودن بهت بده؛ که همه به من نگاه می کنند.

پاسخ: درسته که دخترها بر حسب غریزه از دیده شدن لذت می برند اما قطعا نه با "نگاه کثیف"(البته دور از جان، فاحشه ها استثناء هستند). واقعیت این است که بدحجابی نگاه های کثیف را جلب می کند و این، آن دیده شدنی نیست که دختر پاک به دنبال آن باشد. نکته دیگر این که یک محجبه تو چشم مردم هر کجا هست اما خودش هست اما یک غیر محجبه ممکنه تو چشم خیلی مردان باشد اما فقط به عنوان یک ابزار نه یک انسان. به عبارت دیگر گرچه شل حجبه ها بیشتر مورد توجه هستند اما واقعیت این است که محجبه ها بیشتر مورد احترام اند. بنابراین درست است که به محجبه کمتر نگاه می شود اما به عنوان یک انسان به او نگاه می شود. اما به زن غیرمحجبه به چشم یک وسیله لذت نگاه میشه. ثالثا بدحجاب از سوی مردم تحسین می شود. اما مهم این است که خدا و امام زمان عج تحسین بکنند.

6.محجبه ها متکبرند؛ همینطور دیدن تناقض در رفتار مذهبی ها از دلایل بدحجاب شدن و دوری از مذهب است؛ مثل این که در عین محجبه بودن اما غیبت، زیرآب زنی، آبرو بردن و ... هم داشته باشند.

پاسخ: یک محجبه هیچ وقت پیامش و حرفش به یک غیر محجبه این نیست که من خوبم تو بدی یا من بهترم؛ بلکه او فقط وظیفه اش را در برابر پروردگارش انجام می دهد. و اگر خدای ناخواسته برخی نیز چنین باشند که گفتید ملاک پذیرش، "حق" است نه "افراد". قال علی علیه السلام: ان دین الله لا یعرف بالرجال، بل بآیه الحق، فاعرف الحق تعرف اهله؛ یعنی دین خدا با شخصیت ها شناخته نمی شود بلکه شناخت آن با نشانه ها و آیات حق است. پس حق را بشناس تا اهل حق را بشناسی(وسائل الشیعه، ح27، ص135)

7.لجبازی با خدا؛ راضی نبودن به قضا و قدر الهی از ریشه های مهم بدحجابی است. نطفه آن اغلب در هنگام وقوع حوادث تلخ و نستعیذ بالله مقصّر دیدن خدا بسته می شود؛ یعنی از خدا چیزی خواسته و نشده. یا یکی از عزیزانش را از دست داده و همین موجب لجبازی او با خدا شده و خودش را در بدحجابی و .... بروز داده است.

پاسخ: فراموش نکنیم که خداوند علاوه بر این که مهربان و مستجاب کننده دعاهاست اما در عین حال"حکیم" هم هست. خداوند در قرآن کریم فرمود: عَسی‏ أَنْ تَکْرَهُوا شَيْئاً وَ هُوَ خَيْرٌ لَکُمْ وَ عَسي‏ أَنْ تُحِبُّوا شَيْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَکُمْ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ؛ بسا چیزی را خوش ندارید و آن برای شما بهتر است، و بسا چیزی را دوست دارید و آن برای شما بدتر است و خدا می داند و شما نمی دانید(کریمه بقره/ شریفه 216). و باز فراموش نکنیم که او خداست و ما بنده و نباید با نگاهی بچه گانه خدا را با "غول چراغ" اشتباه بگیریم و هر چه از او خواستیم انتظار برآورده شدن هم داشته باشیم. و باید بدانیم که خداوند "جبّار" است یعنی خواسته های ما را به احسن وجه جبران خواهد نمود(اول العلم معرفة الجبار و آخر العلم تفویض الأمر اليه؛ اول علم شناخت خداوند به جبران نواقص است و آخر علم سپردن امور زندگی به اوست)

8. نیشخند و کنایه و تمسخر و تحقیر اطرافیان از موانع مهم محجبه شدن است ؛ چادر بهت نمی یاد. چی رو میخوای ثابت کنی؟ کی بهت گفته حجاب داشته باشی؟ اِ وا خانم جلسه ای اومدش. بجه ها! خانباجی اومد!... اینها رو میگن.

پاسخ: یکی از عوامل بسیار مهم در فرار از حجاب "جوخه تلخ استهزاء" است. واقعا بسیاری از خانمها به دلیل ترس از تمسخر است که محجبه نمی شوند. لازم است بدانید از این روش ناجوانمردانه علیه پیامبران الهی نیز استفاده می شده و در مقابل، خداوند پیامبران علیهم السلام را دلداری می داد و آنها را به جامه عمل پوشاندن به فرامین الهی و اعتنا نکردن به جوخه استهزاء سفارش می نمود(فَاصْدَعْ بِمَا تُؤْمَرُ وَأَعْرِضْ عَنِ الْمُشْرِکِینَ إِنَّا کَفَیْنَاکَ الْمُسْتَهْزِئِینَ؛ پس آشکارا بیان کن آنچه را که بدان فرمان داده می شوی و به مشرکان اعتنا مکن ما تو را در برابر استهزاء کنندگان بسنده ایم/ کریمه الحجر. شریفه 95). و بنا بر روایات، خداوند در روز قیامت پاسخ تلخی به اهالی جوخه استهزاء خواهد داد؛ بطوری که بنا بر روایات دربهای بهشت بارها برای تمسخر کنندگان گشوده می شود و با نزدیک شدن آنان به بهشت بسته می شود تا طعم تلخ استهزاء را بچشند(تفسیر برهان ذیل شریفه 15 کریمه بقره). بنابراین وقتی گوهری در دست شماست اگر همه نیز جمع بشوند و تمسخر و تحقیر کنند اما شما خودت که می دانید گوهر است پس اعتنا نکنید و راه درست را پیش بروید. و سعی کنید اینطور افراد شما را نبینند و شما هم آنها را ندید بگیرید. و همیشه به بزرگترین کلمه قرآن پناه ببرید: "فسیکفیکهم": (خداوند برای شما بس است و بزودی شما را از آنها کفایت می کند). و جالب است بدانید که وقتی مصطفی کمال پاشا معروف به آتاتورک(دیکتاتور ترکیه)، حجاب را قدغن کرد اما همسرش لطیفه خانم تا پایان عمر با حجاب در انظار عمومی ظاهر می شد بنابراین اگر بخواهی می توانی به حکم خدا عمل کنی و تمسخر و ... بهانه است و نباید به آن وقعی گذاشت.

9.محجبه ها خشک و ناراحت و افسرده هستند؛ از جمله موانع مذهبی و محجبه شدن تخیل و تصویری خشک و عبوس و افسرده از محجبه ها داشتن است.

پاسخ: متاسفانه افراد خشک و عبوس در همه طیف ها وجود دارند اما واقعیت این است که نه تنها عبوس بودن هیچ ملازمه ای با حجاب و مذهب ندارد که بالعکس ضد مذهب و حجاب است. دین اسلام مومن را به شادی و نشاط فرا خوانده و مومنین را به برخورد گرم و محبت آمیز سفارش نموده است(المومن بشّاش؛ مومن بسیار شاد است) و اصولا هدف از مذهب نشاط و امید و خوش اخلاقی است(انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق) و افسردگی و ناراحتی از ایمان نیست(لا خوف علیهم و لا هم یحزنون). بله! البته خانمهای مومنه و محجبه نسبت به "نامحرم" ضمن برخورد محترمانه اما حریم خودشان را نیز نگه می دارند تا از وسوسه نامحرم نسبت به خود پیشگیری نمایند(فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلا مَعْرُوفًا :هنگامى كه سخن مى گوئيد پس با گفتارتان ناز و عشوه مریزید تا کسی که در دل او مرض(فسق و فجور)است(در شما ) طمع ورزد، و گفتاری نیکو(و دور از تحریک و ریبه) بگویید.

10. "هرچی بی حجاب تر باکلاس تر"

پاسخ: این طور حرفها، حرف شبکه های ماهواره ای با شماست. همان شبکه هایی که در پشت آنها آنگلوساکسون هایی ایستاده اند که همیشه علیه منافع ملی ما استبداد و استعمار نموده اند. آیا بازهم باید به سخنان آنها گوش فرا دهیم. باور اینطور حرفها ریشه در ضعف خداشناسی و خودشناسی ما دارد. عدم خودشناسی و ارزش خود را در زیبایی و شهرت و ... دیدن از علل بدحجابی بلکه مهمترین دلیل است. ما باید ببینیم خالق و ولی نعمت ما، ارزش و کلاس ما را در چه می بیند؟ علی علیه السلام در این باره فرموده: ای انسان! قیمت تو بهشت است خودت را به کمتر از بهشت نفروش. کلاس تو در بندگی خداست(ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون). کلاس تو در انسانیت توست. در خدمت به خلق است. در شعور و فهم توست. زیبایی های باطنی و معنوی توست. تو که عروسک نیستی.... بیائید آدم بودن خود را فراموش نکنیم.

11.آرایش نکنیم، اعتماد به نفس نداریم؛

پاسخ: حجاب تو، اعتماد تو به خداست. یکبار هم بیا به خدا اعتماد کن. مطمئن باش نه تیپت بهم می خوره نه اعتماد به نفست. بلکه اعتماد به نفست بهتر خواهد شد؛ چون خدا تکیه گاه خوب و رفیق راه است(یا رفیق من لا رفیق له)، وَ مَن یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ (کریمه طلاق/ شریفه 3). آیا موسی و ابراهیم (علی نبینا و آله و علیهما سلام) که به خدا اعتماد کردند خدا آنها را از دریا عبور نداد؟ و آتش را بر او گلستان نکرد؟ به خدا اطمینان داشته باش مطمئن باش راضیت می کنه؛ یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی.

12. چادر زیباییها را می پوشاند؛

پاسخ: اول این که چادر به همان اندازه که زیبایی های ظاهری را می پوشاند زیبایی های باطنی(مثل عفت و حیا و حضور زن در جامعه را به عنوان یک انسان و نه یک زن و ...) را رو می کند. ثانیا شاید بدحجاب ظاهرا زیباتر باشد اما بحث سر "زیباتر و زشت تر بودن" نیست بلکه بحث سر "معقول بودن و معقول نبودن" آن است. یعنی اول همیشه باید یک کار معقول باشد بعد ابعاد زیبایی و حسی آن بررسی شود. به این معنا که اگر معقول نبود اصلا نوبت به بحث های دیگر نمی رسد و اگر معقول بود هیچ چیز مانع از انجام آن نمی شود.

13.حجاب سختگیری کردن بر خود است.

پاسخ: حجاب گرچه تکلیف است اما تکلّف نیست بلکه تشرّف است؛ تشرّف به مقام بندگی. تکلّف و سختگیری اگر " معقول و مفید " نباشد خوب نیست اما اگر معقول و مفید بود آن وقت به سختی که دارد می ارزد. ثانیا تکلّفِ بی حجابی کمتر از سختی و تکلّف حجاب نیست. چقدر باید برای آرایش و مد و ... وقت صرف کند تا چهار نفر او را بپسندند یا نپسندند و ...در حالی که حجاب به آسانی نزدیک تر است. به خصوص الان که متناسب با شغل و شرایط و موقعیت های مختلف خانمها چادر و مقنعه زیبا نیز تولید می شود.

14. تاثیرپذیری، از علل بدحجابی است؛

در نظام هستی همه چیز و همه کس تاثیر گذار و تاثیر پذیراند(جز خدا که تاثیرگذار هست اما تاثیر پذیر نیست). یعنی مدها، جامعه، اطرافیان، ماهواره و ... در بدحجابی موثر هستند. لذا بسیار باید در انتخاب یا در صورت لزوم در تغییر اطرافیانمان دقت کنیم. بزرگان می گویند میانبر خوب شدن همنشینی با خوبان است و میانبر بد شدن همنشنینی با بدان است. به عبارت دیگر تا دوستان بدحجاب خود را تغییر ندهیم به سختی می توانیم خودمان را تغییر بدهیم. آن قدم اول و آن قدم سخت همین دل کندن از کسانی است که ما را به بی حجابی مشوّق اند.

15.یا "حجاب بعلاوه سایر امور دین" یا هیچ؛ به عبارت دیگر می خواهد محجبه باشد اما با خودش می گوید اگر محجبه شدم پس باید سایر امور دینی را هم رعایت کنم و این سخت است پس بیخیال حجاب

پاسخ: علت این حرف این است که روحیه جوان نمی تواند جمع اضداد کند. لذا انتخاب حجاب فقط انتخاب حجاب نیست بلکه  انتخاب همه ی دین است. و اتفاقا تا اینجای حرف، درست است و انتخاب حجاب، تحول باطنی و توبه از گذشته و خواست جدی برای تدیّن است. و اگر غیر از این باشد بعد از مدتی حجاب را کنار خواهد گذاشت و یا او هم می شود یکی از همان هایی که از دین فقط حجابش را دارند. بنابراین حجاب ابتدای یک ادامه است. و چرا باید از این که بتوانیم از عهده همه دین برآئیم نا امید باشیم؟ لا یکلّف الله نفسا الا وسعها؛ یعنی خدا هر چیزی را بر ما واجب و یا حرام کرده در جَنَم ما دیده بعد حکم کرده. پس باید توکل بر خدا کرد و خالص و یکرنگ وارد دین خدا شد و به همه آنچه خدا فرموده ایمان و تسلیم شویم.

16.غرور عامل مهمی در گناه بدحجابی است

پاسخ: غرور در برابر آفریدگار و پروردگار عالم و آدم آن هم از طرف کسی که سر تا پایش را مدیون خداست؟! غرور در برابر ولی نعمت؟! غرور در برابر کسی که جز خیر بندگانش را نمی خواهد؟ غرور فقر در برابر غنی؟ غرور کسی که از آب جهنده ای آفریده شد در برابر خدای بی همتا؟! واقعا ما غرّک بربّک الکریم؟ ثانیا چه حس غرور و برتری بالاتر از انتخاب راه زهرای اطهر سلام الله علیها؟ یعنی اگر غرورت نمی زاره که محجبه بشی اتفاقا حس غرور و برتری در حجاب است.

17.قضاوت میشیم

پاسخ: خیلی ها، از قضاوتهای بعد از محجبه شدن می ترسند. اما باید بدانیم که ترس و غصه از شیطان است. اینحا جای "توسّل و توکّل" است نه ترس و غصه. تحوّل، شجاعت می خواهد. معنویت و توسّل می خواهد. گذشت و ایثار می خواهد. منطق و آگاهی می خواهد. حس خوب و عاشقی می خواهد. ضمن این که مگر حجاب نداشته باشی، قضاوت نمیشی؟ مهم قضاوت احکم الحاکمین است. علی علیه السلام می فرماید: از آنچه که می ترسی خودت را در آن بینداز خواهی دید که ترسش از خودش بزرگتر بود.( نهج البلاغه - حکمت 175)

18.حجاب نداشته باشم مگه چی میشه حالا؟

پاسخ: خداوند "عقل" و "حیا" و "دین" را با هم نازل کرد. بعد به آدم علیه السلام فرمود یکی را انتخاب کن. آدم عقل را انتخاب کرد و دین و حیاء همچنان باقی ماندند. عقل و دین و حیاء، جدا ناپذیرند؛ با هم می آیند و با هم می روند. شما فکر می کنید شبکه های ماهواره ای چرا برای بی حیا کردن و حجاب گرفتن از سر زنها مبالغ هنگفتی دلار هزینه می کنند؟ چون با رفتن حجاب، عقل و دین و غیرت، شجاعت و همه چیز خواهد رفت. لطفا سرنوشت آندلس رو بخوانید و ببینید که چگونه با ورود زنان بی حجاب، لشکر فاتح اسلام به ذلت و نابودی کشانده شد. یک جاسوس انگلیسی می گوید قلعه های اسلامی اندلس فرو نریخت مگر زمانی که حجاب زنان اندلسی فرو ریخت. اگر این قلعه شکست به دنبالش هر نوع شکستی اتفاق خواهد افتاد. حجاب و عفاف پرچم اسلام و رمز توحید و بندگی خداست. لذا باید پرسید با رفتن حجاب و عفاف چه ها که نمی شود؟ اصلا چیزی از هویت ما باقی می ماند؟ افتادن حجاب افتادن پرچم خداست. از دست رفتن هویت مسلمانان است. سلطنت شیطان است. کنار رفتن حجاب، برداشتن حائل بین کاغذ و آتش است. دعوت شیطان به گناه و ذلت است. رفتن حجاب رفتن حیا است و رفتن حیا از دست رفتن عقل و دین است.

19.خوب! پسرا نگاه نکنند؛ چرا مردها آزاد باشند هرطور می خوان در جامعه عمل کنند؛ اما ما زن ها به خاطر اونا اسیر و محدود باشیم؟ بذارید خانم ها هم یه کم آزاد باشند!

 اتفاقا خداوند هم همین رو اول به پسرها و بعد به دخترها گفته و از دخترها در ادامه خواسته با پوشش سرتاسری به این قصه بیشتر کمک کنند. قبول کنید که زیبایی مال دختره و او بیشتر موضوع حجاب خواهد بود. اما در عین حال خداوند در شریفه 30 کریمه نور تذکر اول را به مردان داده و فرموده:

قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یحْفَظوا فُرُوجَهُمْ ذَلِک أَزْکی لَهُم إِنَّ اللَّهَ خَبِیرُ بِمَا یَصنَعُونَ(۳۰)؛"به مردان مؤمن بگو چشمان خود را فرو بندند عورت های خود را حفظ کنند، این برای آن ها پاکیزه تر است. همانا خداوند از آنچه انجام می دهند آگاه است" و سپس در آیه بعد به زنان می فرماید که نگاه های خود را فرو بیندازید و حجاب خود را حفظ کنید: وَ قُل لِّلْمُؤْمِنتِ یَغْضُضنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یحْفَظنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلا مَا ظهَرَ مِنْهَا وَ لْیَضرِبْنَ بخُمُرِهِنَّ عَلی جُیُوبهِنَّ وَ" و به زنان با ایمان بگو که چشمان خود را (از نگاه حرام) فرو بندند و عورت های خود را حفظ کنند و زینت خود را آشکار نسازند جز آنچه خود پیداست، و باید روسری های خود را بر روی گریبان‌ها بزنند، و"همچنین با توجه به دو آیه فوق واضح است که خداوند اگر به مردان دستور می دهد که نگاه خود را حفظ کنند به این معنی نیست که دیگر زنان آزاد هستند که هرطور می خواهند در جامعه حضور داشته باشند. بلکه بلافاصله زنان را نیز امر به پوشش و کنترل نگاه کرده است. این یعنی اساساً حفظ نگاه و پاکدامنی زمانی امکان پذیر است که فضای جامعه، آلوده و محل جلوه های جنسی زنان و مردان نباشد. به عبارت دیگر آیه شریفه نفرموده که ای مردان مبادا به زنان بی حجاب نگاه کنید، بلکه این دستور زمانی صادر شده است که زنان نیز امر به حجاب شده اند.

و به قول مونسکیو"قوانین طبیعت حکم می ­کند زن خوددار باشد؛ زیرا مرد، با تهوّر آفریده شده است و زن، نیروی خودداری بیش­تری دارد. بنابراین، تضادّ بین آن ها را می ­توان با «حجاب» از بین برد و بر اساس همین اصل، تمام ملل جهان معتقدند که زنان باید حیا و حجاب داشته باشند" (نقل از روح القوانین، مونتسکو، ترجمه علی اکبر مهدوی، ص ۱۰۱)

شایسته است که زنان با نوع پوشش خود مردان را تربیت کنند که چگونه باید به زنان نگاه کنند نه اینکه با جلوه گری های خود حتی توجه مردان پاک را نیز به خود جلب کنند. در این صورت از "مردان بیماردل" که منتظر فرصتی برای تعرض به حریم زنان هستند چه توقعی می توان داشت؟

گاهی حتی بسیاری از مردان هم که می خواهند پاک بمانند مظلوم واقع شده اند و دائماً باید با فشارهای روانی از طرف شل حجابها دست و پنجه نرم کنند. جالب است که اگر مرد جوانی دست از پا خطا کند و به زنی متعرض شود زن می تواند از او شکایت کند اما از نظر زنان هیچ مردی نمی تواند از آنان به خاطر بدپوششی و بر هم زدن آرامش فکری و تعادل روحیشان شکایت کند. آیا انصاف این است؟!

پاسخ دوم این که قدرت زن هم در کفّ نفس بیشتر است و هم در تحریک کردن. پس خدا مدیریت رابطه را به زن که تواناتر است داده. به بیان دیگر مهمترین عامل شخصیت ساز، رابطه است. و مهمترین رابطه که حیات آدمی از آنجا کلید می خورد رابطه زن و مرد است. و مدیریت رابطه را باید به کسی داد که مستقل، فعال و توانمند باشد. و آن زن است؛ زیرا زن از امتیازات حیای بیشتر و تحریک پذیری کمتر و قدرت کنترل نگاه و کفّ نفس و صبر و توانایی و بصیرت و قدرت اعمال و نقش موثرتر و مسلط تر در مدیریت و تداوم رابطه برخوردار است. لذا مدیریت ارتباط با زن است و بالطبع مدیر، مسئولیت بیشتری دارد و نمی تواند بگوید من آزادم هر کار بخواهم بکنم. حجاب گرفتن، مدیریت رابطه زن و مرد است. لذا زن باید از عشوه و عریانی و هر چیز دیگری که موجب انگیزه تجاوز مرد می شود پرهیز کند.

20. زنها حجاب نداشته باشن تا مردها ناراحت نشوند؟! مثل این می ماند که بگویی آفتاب نتابد تا بستنی ها آب نشوند.

پاسخ: اولا حجاب برای این است که خود زن تیکه بارون نشه و شخصیت و کرامتش پشت ابرهای سیاه نگاه پنهون نشه. ثانیا آب شدن بستنی ها همه جا را کثیف می کند و مطمئنا نحسیش دامن شما زنها را هم خواهد گرفت. حجاب برای این است که هم آفتاب بتابد و هم بستنی ها آب نشوند.آیا اینطور بهتر نیست؟

21.حجاب دست و پاگیرهِ. خوب نمی تونی رشد کنی

پاسخ: این فقط یک شعار کهنه است و حضور زنان محجبه در دانشگاه ها و ادارات و پست های کلان و مدال آوری در المپیادها و المپیک ها و ... به تنهایی گویای توخالی بودن آن است. بلکه اتفاقا بالعکس است و این از برکات حجاب است که صحنه جامعه را از "ادامه اتاق خواب بودن" خالی و به آماده سازی بستر فعالیت های جدّی کمک می کند.

22.محجبه نیستم؛ چون دوست دارم خودم باشم. خودم برای خودم تصمیم بگیرم

پاسخ: انسان یک خود دارد و یک ناخود. اتفاقا حرف ما هم همین است که خودت باش. انسان اگر به واقعیت خودش نگاه کند می بیند پاکی و عفاف را دوست دارد و ناپاکی و هرج و مرج در هر فضائی و به خصوص فضای جنسی را نمی پسندد. و اتفاقا آن چیزی که در درون ما به زشتی فرا می خواند آن شیطان و جنبه حیوانی و ناخود ماست.  ثانیا اطلاعات ما در برابر جهل ما مثل قطره در برابر دریاست آیا این "خود" ارزش تبعیت دارد؟ یا باید به وحی و خداوند پناه برد و راهی را که او پیش پای ما نهاده انتخاب کنیم؟ شیطان نیز حرفش با خدا همین بود او می گفت: من می خواهم خودم برای خودم تصمیم بگیرم. اما سرانجامش به کجا انجامید؟ پس چرا باید یک تجربه شکست خورده را دوباره تکرار کنیم؟ آیات حجاب، از سوی خداوند دانا به ما می گویند: حجاب راه درست حیات است.

23.اگر محجبه بشم دیگه کسی من رو دوست نداره! چون حجاب مال گذشته است.

پاسخ: اولا حجاب مال گذشته نیست بلکه حجاب حکم الله است و حکم الله برای همیشه است حتی آینده(حلال محمد حلال الی یوم القیامه و حرامه حرام الی یوم القیامه). ثانیا به جای این که بگویی "کسی مرا دوست نخواهد داشت" درستش این است که بگویی "آدم های چشم چرانِ شهوت ران بی مسئولیت دیگر مرا دوست نخواهند داشت" و اتفاقا این خبر بسیار خوبی است. و خبر بسیار بسیار خوب دوم این است که از حالا به بعد "خداوند و انسان های پاک و در راس آنها امام زمان عج تو را دوست خواهند داشت".

24.محجبه بشم دیگه نمی تونم هر کاری دوست داشته باشم بکنم.

پاسخ: خوب! مثلا درس هم بخوانی دیگه هر کاری دوست داری نمی تونی بکنی پس درس هم نخون!. ضمن این که اگر غیر محجبه هم بشی دیگه نمی تونی هر کاری دوست داشته باشی بکنی؛ مثلا نمی تونی یک ارتباط با حال با خدا داشته باشی. بنابراین درست است که یک سری آزادی ها رو(اگه بشه اسمشون رو آزادی گذاشت) از دست می دی اما آزادی های معنوی رو به دست میاری. آزادی های بهتر. آزادی های جاودانه و موندگار(و نه به اصطلاح این آزادی های تاریخ مصرف دار)

25.محجبه نیستم چون دوست دارم مثل بقیه باشم؛ مثل اطرافیانم

پاسخ: این دلیل خوبی برای هر کاری از جمله محجبه نبودن نیست. ملاک و معیار در هر کاری "معقول و مفید" بودن آن باید باشد. بنابراین اگر اطرافیان شما راه نادرستی رو در پیش بگیرند شما هم انجام خواهید داد؟! بدحجابی هم به خاطر خلاف نصّ قرآن بودن و هم به خاطر مضرات فراونش راه نادرستی است که نباید در تله آن افتاد گرچه اطرافیان آن راه غلط را برگزینند.

26.ترس از تنهایی و رانده شدن از دوستان

پاسخ: ترس از خدا و رانده شدن از درگاه او چطور؟ در حالی که اولی موقت و زودگذر است اما دومی به مراتب سخت تر است. ضمن این که دوستان خوب و جدیدی در مساجد و هیآت در انتظار شما هستند.

27. حجاب نه! چون مهم دل پاک است و مردی که با چند تار مو شهوانی بشود همان بهتر که بشود

پاسخ: اولا حجاب حکم الله است و لزوما ربطی به آثار مثبت و منفی اش بر مردان ندارد و به عنوان نمونه و لو هیچ مردی هم حضور نداشته باشد حجاب در نماز واجب است. ثانیا حجاب شما خانمها مساعدت شما به مردان برای آلوده نشدن و حفظ همین دل پاک است. ثالثا تحریک شدن مرد امری وضعی و طبیعی است و دست خودش نیست تا جای سرزنش داشته باشد اما برای زنان حفظ حجاب تحت اختیار آنان است و رعایت نکردن آن و تحریک مردان و نهایتا آلوده کردن دل آنان جای سرزنش دارد.

28.تایید زیبایی از سوی دیگران از علل بدحجابی است

پاسخ: این حرف درستی است فلذا اسلام توصیه به امر به معروف و نهی از منکر کرده است و حداقل امر به معروف و نهی از منکر رو ترش کردن و تحویل نگرفتن این جور افراد است تا خودشان را اصلاح کنند نه این که با لبخند و روی گشاده موجب جَری شدن این افراد در گناهشان شویم.

29.فشار آوردن، عجله کردن فرصت ندادن از علل بدحجابی است

پاسخ: این نیز حرف درستی است و خانواده ها باید سعی کنند با منطق واستدلال، رعایت حجاب از سوی خود، تشویق، ارتباط با خانواده های مذهبی، زمینه مساعدی برای انتخاب شدن حجاب از سوی دخترانشان را ایجاد کنند.

30. محجبه نمیشم چون می ترسم جو گیر شده باشم.

پاسخ: اتفاقا کار درست همین است که انتخاب حجاب از روی جوگیر شدن نباشد اما سوال این است که راه تشخیص تصمیم راسخ از جوگیر شدن چیست؟ اگر تصمیم شما برای محجبه شدن از روی تحقیق و منطق و اراده و فکر و تصمیم و توسّل باشه جوگیر نشده ای اما اگر فقط احساساتی شده باشی جوگیر شده ای. پس در مورد حجاب تحقیق کن و مطمئن باش آن قدر منطقی و زیبا و آرامش بخش هست که دختر باهوشی مثل تو اون رو انتخاب کنه. چه خوبه که انتخاب تو با انتخاب خدا یکی باشه.

31.اگر بی حجابی در جامعه ایران هم آزاد شود، حرص و ولع مردم از بین می رود؛ و مردان ایرانی نیز مانند مردان غربی از دیدن یک زن بی حجاب و نیمه برهنه در خیابان تحت تأثیر قرار نمی گیرند. مدعیان این ادعا معتقدند چون در جامعه ما حجاب وجود دارد، مردان با دیدن کوچکترین جلوه ای از زنان تحت تأثیر قرار می گیرند و این مسأله سبب شده که خود زنان هم در سختی رعایت حجاب باشند در حالی که با آزاد بودن بی حجابی اگرچه که ممکن است در ابتدا عده ای عقده گشایی کنند، اما بعد از مدتی هم زنان و هم مردان برای هم عادی می شوند و جامعه به یک ثبات و آرامش خواهد رسید.

پاسخ: اولا آمارهای وحشتناک تجاوز جنسی در غرب درست عکس این مساله را نشان می دهد؛ یعنی حرف شما به هیچ وجه علمی نیست. ثانیا این که می گوئید زنان برای مردان عادی می شوند اصلا حرف قشنگی نیست و هیچ دختری دوست ندارد برای مردان عادی شود و اتفاقا یکی از فلسفه های حجاب همین است که زن و مرد برای هم عادی نشوند و هماره برای هم جذّاب باشند و زن از زیبایی و مورد توجه بودن خود در شرایط امن و به صورت حلال لذت ببرد. بنابراین اشکال این کار دو چیز است؛ اول این که تجاوز سر جایش هست و بلکه به خاطر تحریک بیشتر، بیشتر خواهد شد و دوم این که زنان آن اجر و قُرب سابق را نخواهند داشت چون به راحتی در دسترس مردان هستند. یعنی زنان بازنده اصلی این قصه خواهند بود. لذا به قول آقای مطهری ره: مادران هماره به دخترانشان آموخته اند که اگر می خواهید ارزش خود را حفظ کنید خود را به راحتی در دسترس مردان قرار ندهید. ثالثا تحریک جنسی طبیعی، تحریکی است که از سوی همسر باشد. اما وقتی تحریک بی ضابطه و خارج از خانواده و روابط متعهدانه باشد، تحریک غیر طبیعی خواهد بود. و "پاسخ طبیعی" به "تحریک غیر طبیعی" جوابگو نخواهد بود. و از همین روست که با وجود آزادی در غرب اما می بینیم که مردان با مردان!، زنان با زنان!، هر دو با کودکان!! و حیوانات!!! و حتی با اشیاء وآلات جنسی مصنوعی و ... خود را ارضاء می کنند. و برخی از اَشکال آن سبب ظهور بیماری های نوظهوری مثل ایدز شده است. یعنی چیزی که قرار بود حافظ نسل بشر باشد اکنون قاتل خود بشر شده است و سالانه میلیونها نفر را راهی قبرستان می سازد. تجربه این خیال پردازی رویاگونه هیچ چیزی را جز تنوع طلبی مردان، همجنس گرائی، کاهش سن باروری، افزایش روابط نامشروع، از بین رفتن بنیان خانواده، بالا بودن آمار تعرّض و خشونت، استفاده از زنان در تبلیغات و تجارت، افزایش فرزندان نامشروع و مادران تنها و ... نشان نمی دهد. اکنون سوال این است "چرا یک تجربه شکست خورده را ما نیز باید تجربه کنیم؟"

32. خداوند مهربان تر از این است که به خاطر چند تار مو، بنده اش را عذاب کند

پاسخ: البته این آرزوی شما و حرفی است که شما می زنید و بر خلاف آیات و روایت است. یهودی ها نیز می گفتند: خدا ما را دوست دارد و حاشا که به جهنم ببرد خداوند در پاسخ آنها فرمود: تلک أمانیّهم قل هاتوا برهنکم(این آرزوی شماست اما آیا برهانی هم بر این حرف ها دارید؟ - کریمه بقره/ شریفه 111). اگر این استدلال را بپذیریم که چون خداوند بسیار رئوف و مهربان است و به خاطر چند تار مو ما را عذاب نمی کند، پس می توان گفت که خداوند بزرگ تر و مهربان تر از آن است که ما را به خاطر نخواندن چند رکعت نماز، خوردن یک تکه نان کوچک در ماه رمضان، چند جمله غیبت و تهمت، چند جرعه نوشیدنی حرام و مقداری خوردن مال یتیم عذاب کند!!!. بدین ترتیب دیگر احکام الهی فلسفه وجودی نخواهند داشت و معنی حلال و حرام و مرز آن ها معنی نخواهد داشت و هیچ کس خود را موظف نمی داند که به حدود دستورات الهی پایبند باشد؛ زیرا هرکسی بر اساس امیال خود بخشی از احکام الهی را می پسندد و بخشی را نمی پسندد و از انجام آن ها سرباز می زند. لذا این حرفها کل دین خدا را بازیچه قرار می دهد و شما بفرمائید که حکم بازیچه قرار دادن دینی که خدا بالای حفظش اباعبدالله علیه السلام را داده چیست؟ بنابراین معیار کوچک و بزرگی گناه و وسعت بخشش خداوند در حیطه قدرت خود خداوند است و کسی نمی تواند برای خود حدّی متمایز قایل شود.

ثانیا خداوند علاوه بر مهربانی و لطف به بندگانش، صفات دیگری نیز دارد که یکی از آن ها عدل است. از عدالت خداوند به دور است که بین بنده ای که همیشه با حجاب خود زمینه ارتکاب نوعی گناه خاص را برای خود و دیگران از بین برده است با بنده ای که همواره در جامعه به جلوه گری پرداخته است، فرقی نگذارد و به هر دو پاداش دهد(فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره و من یعمل مثقال ذره شرا یره؛ پس هرکس هموزن ذره ای نیکی کند، آن نیکی را می بیند و هر کس هموزن ذره ای بدی کند آن بدی را می بیند(آیات ۷ و ۸ سوره زلزال)

ثالثا این استدلال که خداوند مهربان تر از آن است که بنده اش را بخاطر چند تار مو عذاب کند، گویای این واقعیت است که برخی از ما انسان ها، مهربانی خداوند را برای رسیدن به امیال خود باور کرده ایم، چرا که این صفت الهی را در جنبه های دیگر دستورات دینی نمی بینیم. اگر بنده باور کند که همه ی احکام الهی ناشی از لطف و محبت خداوند بر بندگان واجب شده است، در انجام آن ها کوتاهی نخواهد کرد. برای مثال روزه گرفتن که بر مسلمان واجب شده است، اثرات معنوی و جسمی بی نظیری بر روح و جان او دارد یا مثلا وقتی رعایت روابط حیا مدارانه بین زن و مرد نامحرم واجب می شود، بدلیل آثار آرامش بخش آن و حفظ کیان خانواده و جلوگیری از بسیاری بیماری های روحی و جسمی و جنسی ناشی از روابط آزاد بین زن و مرد است. حکم حجاب نیز برمبنای همین مهربانی خداوند، بر بندگان واجب شده است. در شریفه ۵۹ کریمه احزاب می فرماید:«ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو جلباب های(روسرى هاى بلند) خود را بر خویش فرو افکنند، این کار براى اینکه(از کنیزان و آلودگان) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است و(اگر تاکنون خطا و کوتاهى از آن ها سر زده) خداوند همواره غفور و رحیم است.

33. چرا به هر خانمی که حجاب کامل ندارد برچسب بی ایمانی و بی اعتقادی می زنند؟ چرا به خاطر حجاب، همه ی زن های بدحجاب را طرد می کنند؟ بسیاری از این افراد بسیار با اعتقادند و از خیلی چادری ها با اخلاق ترند.

پاسخ: متأسفانه در بین برخی از متدینین این دیدگاه هست که مردان و زنان بدپوشش به خدا و پیامبر او ایمان ندارند و تقیّدات مذهبی در آن ها ضعیف است و باز تأسف آورتر این که این افراد بر خلاف آموزه های دینی، خود را برتر از آن ها می بینند. حقیقت این است که در واقع هیچ کس نمی تواند میزان ایمان و اعتقاد دیگری را تخمین بزند. هیچ مسلمانی اجازه ندارد ایمان کس دیگری را زیر سؤل ببرد و یا او را بخاطر گناه یا خطایی سرزنش کند. مقام معظم رهبری نیز در بیانات خود در تاریخ 19 مهر 1391 فرمودند: "خانم هایی هستند که در عرف معمولی به آن ها می گویند «خانم بدحجاب»؛ اشک هم از چشمش دارد می ریزد. حالا چه کار کنیم؟ ردش کنید؟ مصلحت است؟ حق است؟ نه؛ مگر من نقص ندارم؟ نقص او ظاهر است، نقص های این حقیر باطن است؛ «گفتا شیخا هر آنچه گوئی هستم/ آیا تو چنان که می نمائی هستی؟»  ما هم یک نقص داریم، او هم یک نقص دارد. با این نگاه و با این روحیه برخورد کنید. البته انسان نهی از منکر هم می کند؛ نهی از منکر با زبان خوش، نه با ایجاد نفرت".

اما چند توصیه به خواهران شل حجاب: اولا امام علی علیه السلام می فرمایند: کسی که خود را در جایگاه تهمت و بدگمانی قرار دهد، نباید کسی جز خود را سرزنش و نکوهش کند؛ زیرا که خود سبب شده تا به او گمان بد برند(نهج البلاغه،حکمت ها، باب 151) پس همانطور که یک مسلمان موظف است نسبت به ایمان و اعتقاد افراد سوء نیت نداشته باشد، همانطور موظف است لباسی نپوشد که گمان بد را برانگیزد و خود را در معرض اتهام قرار دهد. مهم ترین شاخصه زن مسلمان حجاب اوست، اگر بانوی مسلمانی حجاب را رعایت نکرد در واقع خود را شبیه بی دینان و غیرمسلمانان نموده است و اولین پیامی که دیگران با دیدن او دریافت می کنند این است که «من به حجاب(که یک دستور الهی است) اعتقاد ندارم!"

ثانیا گرچه حقیقت این است که بیشتر زنانی که ظاهر نامناسبی دارند علاوه بر اینکه اعتقادات خود را دارند با اخلاق، مهربان و دلسوز هم هستند اما در واقع جلوه ای از مهربان بودن این است که دیگران از ویژگی های شخصیتی فرد در امان باشند و از طرف او آسیبی به روان و جسم آن ها وارد نشود. حال سؤال این است که چرا آن ها که مهربان و با اخلاق اند در حق دختران و پسران جوان و زنان و مردان جامعه خود مهربان نیستند؟؛ یعنی چرا با جلوه گری ها و پوشش ها و آرایش های رنگ به رنگ، افکار و نیازهای پسران جوان را به تلاطم می اندازند؟ چرا دل مردان را می لرزانند که وقتی بعد از یک روز کاری به خانه برمی گردند، به جای این که در ذهن خود تصویر همسرانشان را بازیابی کنند ده ها و بلکه صدها تصویر زنان و دختران با آرایش های محرک، ناخودآگاه از جلوی چشمان آن ها عبور می کند. مهربانی آن ها به چیست؟ و به قول حجت الاسلام پناهیان: "حجاب قبل از اینکه فرد را از خطری مصون بدارد علامت مهربانی او به دیگران است. حجاب هم مهربانی به زنان و هم مهربانی به مردان است. زن محجبه افراد دیگر را به رقابت خانمانسوز نمی‌کشاند. چرا که هیچ زنی از آسیب این رقابت در امان نیست و ممکن است روزی خود او در این رقابت حذف شود". بنابراین با توجه به مطالب فوق می توان گفت؛ همانطور که برتر دانستن خود نسبت به دیگران و سرزنش آن ها به خاطر خطاها و گناهانشان، بی مهری در حق آنان و مورد غضب الهی است، رعایت نکردن یک واجب الهی مانند حجاب که آسیب های فردی و اجتماعی دارد نیز یک معصیت و نامهربانی است و مورد رضای الهی نمی باشد.

 

34. آراستگی در بی حجابی است.

پاسخ: اولا حجاب به معنی شلختگی نیست و با آراستگی هیچ منافاتی ندارد. ثانیا اصولا حجاب؛ یعنی آراستگی تو برای محارم و خانم ها باشد و حجمی از این آراستگی را از افرادی که روحی مریض و نا آراسته دارند بپوشان تا آراستگی ات بقاء داشته باشد. بنابراین حجاب برای حفظ بقاء همین آراستگی است. حجاب مکمل آراستگی است نه مزاحم آن. به عبارت دیگر اگر حجاب نباشد آراستگی ظاهر و باطنت از سوی گرگ های خیابانی در خطر قرار خواهند گرفت. فلذا اول به فکر امنیت و معقول یا غیر معقول بودن ظهور آراستگی ات باش بعد به فکر خود آراستگی.

35.حجاب محدودیت است.

پاسخ: بله حجاب محدودیت هایی هم دارد ولی نباید از کلمه محدودیت ترسید. خوب ده تا محدودیت دیگه هم توی زندگیت هست ولی چون "معقول و مفید" است می پذیری. مگر اطبّا یا معلم یا والدین و ... محدود نمی کنند. و مگر شما بابتش وجه و تشکر پرداخت نمی کنید. محدودیت اگر مستدل باشد هیچ اشکالی ندارد بلکه معقول و مفید است. ثانیا حجاب محدودیت سوء استفاده است برای جنسی در مقابل جنس دیگر؛ نه برای استفاده از استعداد، ظرفیت، قابلیت، توانمندی و رشد. مثلا یک خانم بگوید از استخر نمی توانم استفاده کنم چون با حجاب هستم. باید تعبیه و تدارک ببینید، امکان فراهم کنید، تا این خانم هم بتواند از این فضاها استفاده بکند، این که ما در جامعه  گاهی بد عمل می کنیم یا امکانات و شرایط مساوی نداریم، این ارتباطی به پوشش ندارد، این به بد عمل کردن برنامه ریزان ما برمی گردد، و این که باید این موانع را رفع کنیم و شرایط مساوی ایجاد کنیم.

36. شل حجاب باشم راحت ترم.

پاسخ: بله راحت تری اما راحتی که به قیمت تحریک و ناراحتی جنس مذکر تمام خواهد شد و اگر قرار بر راحت کردن خود و ناراحت کردن دیگران باشد مطمئن باش دیگران هم با مزاحمت برای تو خودشان را راحت می کنند. بنابراین راحتی یک طرفه در شل حجابی فقط یک رویای دخترانه بدون تحقق خارجی است.

37. چادر عربی است و حجاب ایده ای عجیب و غریب در اندیشه اسلامی است که به مسلمانان اختصاص دارد

پاسخ: اولا چادر عربی نیست بلکه ایرانی است؛ یعنی حتی قبل از اسلام هم در ایران وجود داشته ثانیا هر چه که خوب باشد ما باید در آن سهمی داشته باشیم حالا می خواهد عربی باشد یا هر برای کجای دیگر. ثالثا چون حجاب مطابق فطرت انسان است مساله ای جهان شمول بوده و در همه جا رعایت می شده؛ یعنی تا همین سالهای نه چندان دور در تمام دنیا زنان محجبه بوده اند به طوری که هنوز فیلمهای آن موجود است. بنابراین حجاب و پوشش نه تنها ریشه های دینی که ریشه فرهنگی دارد و این که حجاب ایده ای عجیب و غریب در اندیشه اسلامی و به مسلمانان اختصاص دارد عملا نادرست است و خود این حرف عجیب و غریب است.

مرحله دوم: زشتی های شل حجابی(بیش از 40  عیب و ایراد برای خداحافظی با شل حجابی)

امروز بدحجابی یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی است که سایر بخش‌های اجتماع را تحت تأثیر قرار داده و باید با این پدیده عمدتا برخورد فرهنگی صورت بگیرد. از جمله این آسیب ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

* به خطر افتادن امنیت روحی و سلامت اخلاقی و مذهبی جامعه و به ویژه زنان و افزایش آمار جنایت و خشونت علیه زنان

1.شل حجاب، امنیت ندارد آرامش ندارد و از همین رو خداوند فرموده: محجبه باشید تا به عفت و پاکی شناخته بشوید و مورد آزار و اذیت قرار نگیرید. لذا حجاب امنیت است؛ يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنينَ يُدْنينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذلِکَ أَدْني‏ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحيماً؛ ای پیامبر! بههمسرانت و دخترانت و زنان مؤمنان بگو پوششهاى خود را بر خود فروتر گيرند اين براى آن است كه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند و خداوند بخشنده و مهربان است(کریمه احزاب/ شریفه 59)

2. زمانی که بدحجابی در جامعه افزایش یابد آمار خشونت و جنایت علیه زنان بالا می رود. چنان که شاهد هستیم امروزه در غرب آزارهای جنسی و مساله خشونت علیه زنان روز به روز افزایش می یابد. بدون شک بسیاری از تجاوزها، قتلها، مزاحمت های خیابانی و آدم رباییها از پیامدها منفی گسترش بدحجابی در جامعه به شمار می روند.

3.خسته شدن و احساس پوچی کردن و عصبی شدن و استرس و ... از پیامدهای شل حجابی است و بالعکس؛ معنویت و احساس آرامش در حجاب از علل قبول حجاب و خداحافظی با شل حجابی است.

4.بد حجاب بودن باعث میشه به هر کسی اجازه بدی هر جوری در موردت فکر کنه. و حتی شاید به فکر و خیالاتش عمل کنه.

5.بدحجابی مثل باتلاق می مونه؛ توی رنگ و با رنگها و مدها، روز به روز بیشتر فرو میری. بدحجابی چون از جنس هوا و هوس است سیری ناپذیره. تازه! ته اش هم هیچی نداره، به خصوص آرامش رو که اصلا نداره.

6.بدحجابی آرایش می آورد و قبول کنید که پاک کردن آرایش برای نماز آن هم روزی سه بار سخت است. پس بدحجابی باعث می شود  نماز و روزه هم ریزه ریزه ترک شود. یعنی گناه بدحجابی یک گناه نیست بلکه سرآغاز گناهِ.

7. بدحجاب خیال می کند با بدحجابی مورد تعریف و تمجید قرار می گیرد اما در واقع خود را در معرض تعرّض و دست درازی و زبان درازی دیگران قرار می دهد و مسبّب آن هم خودش است. پس ای بانو! بیا و امنیتت را به رنگ و لعاب نفروش

8. خانمی که با آزادی و رهائی خودش مردان را تحریک و اذیت می کند و به آنها آسیب می زند، منتظر آسیب دیدن هم باشد. به عبارت دیگر وقتی تو با بی حجابیت به مردان ضربه می زنی پس هر اتفاقی برایت بیفتد حق اعتراض نداری. قبول کنیم که آزادی خودخواهانه و یک طرفه فقط یک رویاست.

9.مشکل بدحجابی این است که نگاههای کثیف رو جذب می کند نه نگاههای محبت آمیز را

10. ته بدحجابی پوچی و خوشحال نشدن از هر چیزی است لذا بدحجابی خسته میکنه آدم رو

11. رواج بد حجابی، نقشه ای سیاسی- امنیتی است. می گوئید: نه؟ پس لطفا قصه شکست مسلمانان در آندلس  و پروتکل یهود را بخوانید. این یک واقعیت مسلم است که شل حجابی مردان را دنیاگرا، بی بند و بار و اهل بزم و خوش گذرانی می کند. مردان بزم را به رزم چه کار؟ کشوری که مردانش مردان بزم باشند و نه رزم آماده استعمار و استثمار است. لذا شل حجابی بیش از این که یک "مساله فرهنگی" باشد یک "مساله امنیتی" است. فرانتس فانون(نویسنده و متفکر فرانسوی) می گوید: "هر چادری که دور انداخته شود افق جدیدی را که بر استعمارگر ممنوع بود در برابر او می گشاید و بدن الجزایری را که عریان شده است به صورت کامل به او نشان می دهد. پس از دیدن هر چهره بی حجاب، امیدهای حمله ور شدن اشغالگر ده برابر می شود.
هر چادری که می افتد و هر چهره ای که به نگاه جسور و ناآرام اشغالگر عرضه می گردد، برگردان این معنی است که الجزایر به انکار وجود خویشتن آغاز کرده و هتک ناموس را از جانب اشغالگر پذیرفته است".
(فرانتس فانون- انقلاب الجزایر)

*مخالفت صریح با قرآن و عقلانیت و امام زمان عج

1.اشکال بدحجابی این است که خدا دقیقا در قرآن گفته چی کار بکنید(کریمه احزاب/ شریفه32، 33، 53، 59 و کریمه نور/ شریفه 30 و 31)؛ یعنی بدحجابی مخالفت قطعی با متن و صریح قرآن است. لذا بی ادبی و وقاحت بدحجابی فوق العاده بالاست. لطفا فکر کن!

2. شاید شل حجابی به زیبایی نزدیک تر باشد اما بحث سر زیباتر بودن نیست سر غلط بودن و معقول نبودن آن به دلایل گوناگون است. به عبارت دیگر اول همیشه باید یک کار معقول باشد بعد ابعاد زیبایی و حسی آن بررسی شود.

3.بدحجابی وقت گیر است؛ باید کلی وقت بزاری برای انتخاب مدها و رنگها و مدلها و ...

4.وقتی از حجاب و حدّی که خدای حکیم و مهربان گذاشته خارج میشی دیگه هر حدّی بزاری غیر منطقی است و اصلا منطقی نبودن، حدّی برای آدم باقی نمیزاره. لذا بدحجابی اولِ راه کج است و معلوم نیست از کجا سر در بیاورد.

5.بدحجابی در کنار نماز یک شخصیت  و من مُضحک از انسان می سازد؛ چون هر روز پنج نوبت چیزی را می خوانی که بهش عمل نمی کنی(ایاک نعبد و ایاک نستعین)

6.چه محجبه چه غیر محجبه، باصطلاح تیکه می خوری؛ اما فرقش این است که محجبه با هر تیکه ای که بهش میندازن یک قدم به خدا و بهشت نزدیکتر می شود. اما غیر محجبه با هر تیکه به دوزخ نزدیکتر و از خدا دورتر می شود.

7. بدحجابی؛ بد عهدی و بدحسابی با خدا و ولی نعمت است.

8. نظام ما یك نظام دینی است؛ یعنی نظام ما بر پایه اعتقادات مردم استوار شده است. ترویج شل حجابی در جامعه منجر به ترویج بی دینی و لاابالی گری و بی اعتنایی به احكام شرعی می شود و وقتی در جامعه دین مورد بی اعتنایی قرار گیرد، درواقع پایه های حكومت دینی سست می شود و حتی حكومت دینی در معرض فروپاشی قرار می گیرد.

9. شل حجابی موجب توجه افراد جامعه از امور جدّی مانند معنویت، تولید، عدالت خواهی و سازندگی و ... معطوف به مصرف گرایی، مدپرستی و امور تفنّنی می شود؛ یعنی بخش عظیمی از جامعه كه نیروی جوان هستند به جای این كه وقت خودشان را صرف تفكر، عقلانیت و تولید در همه عرصه ها بكنند، وقت، توان و سرمایه خود را صرف شهوت می كنند.

10.شل حجاب، دنیای مردم رو می سازه و آخرت خودش رو می سوزونه. کارگردان زندگی خودت باش. نه بازیگر زندگی دیگری.(یا ایها الذین آمنوا علیکم انفسکم)

11.شل حجابی عاقبت نداره؛ چون عقبه منطقی و حتی عاطفی هم نداره.

12.بالا غیرتا! کل دلیل شما برای شل حجابی، شل حجابی دوستانتان نیست؟ دوستانت را عوض کن. به خودت فرصتی نو بده و اجازه بده نسیم تازه ای در زندگیت بوزه .نسیمی از معنویت. از آشتی با خدا.

13. مشکل محجبه نبودن اینه که نمی تونی از ته دل بگی "اللهم عجل لولیک الفرج"؛ چون تو می خوای حجاب نداشته باشی اما امام زمان عج بر حسب قرآن(آیات مربوط به حجاب) می خواد که تو حجاب داشته باشی. خوب! این چه خواسته ای است که با "اللهم عجل لولیک الفرج" قابل جمع نیست؟! پس شل حجابی رو کنار بزار و محجبه شو.

*تضعیف حرمت بانوان و سقوط ارزش و محبوبیت زن

1.شل حجابی متلک می آورد. آیا واقعا شان و حق تو دختر خوب و فرشته خو، متلک هر بی سر و پایی است؟

2.کاری نکنیم که به چشم یک جسم و شیء به ما نگاه کنند. بدترین توهین به یك زن همین است كه مردان نه به عنوان یك انسان بلكه به عنوان یك سوژه جنسی به آن نگاه كنند. حجاب شما را تا عقل و شخصیت بالا می برد ولی بد حجابی تا یک کالا پایینت می آورد. نمی گم منظور شل حجاب خدای ناخواسته این است که سوژه جنسی بشود اما فراموش نکنید که مردها زن نیستند. گاهی هم به روایتی که از خودت داری عرضه می کنی از زاویه نگاه یک مذکر نگاه کن.

3.در رقابت در وادی زیبایی؛ دست بالای دست زیاد است و شما خیلی وقتها حس شکست رو اونم برای کسایی که اصلا ارزششو ندارند تجربه می کنید؛ حجاب یعنی بیرون آمدن از این همه احساس شکست و حس خوب پیروزی بر نفس و عزیز بودن نزد کسانی که ارزشش رو دارند.

4.شل حجاب تاریخ مصرف داره؛ با عرض معذرت کسی شما رو برای خودت نمی خواد برای شهوتشون تو رو می خوان. لذا احساس تنهایی از پیامدهای بدحجابی است.

5.بدحجابی قرار دادن خود در مظانّ اتهام و انگشت نما شدن است.و افراد جامعه نسبت به او می گویند: شخصی که به راحتی ارزش های جامعه اسلامی را زیر پا می گذارد و گناه می کند و از غضب خدا نمی ترسد، چه بسا گناهان دیگری هم انجام دهد. پس بیائید کاری نکنیم که خدای ناخواسته دیگران در مورد ما قضاوت نادرستی داشته باشند. امام علی(علیه السلام) می فرماید : مَن‌ْ وَضَع‌َ نَفْسَه‌ُ مَواضِع‌َ التُّهَمَة‌ِ فَلا یَلوُمَن‌َّ مَن‌ْ اَساءَ بِه‌ِ الظَّن‌َّ. ؛ کسی‌ که‌ خود را در معرض‌ و در موارد تهمت‌ قرار دهد، نباید کسانی‌ راکه‌ به‌ او سوءظن‌ پیدا می‌کنند، سرزنش‌ کند.(نهج‌البلاغه‌ ـ حکمت ‌159)

 

6.اگر محجبه نباشی ظاهرا آزادی اما در واقع اسیر نگاه کثیف بسیاری هستی. و در واقع برای خودت تاریخ مصرف درست کرده ای. خودت با دست خودت با عزّتت، با حیثیّتت بازی کرده ای. و این مزخرفترین چیز برای یک دختر است. آنهم یک دختر شیعه.

7.به شل حجاب تیکه می اندازند، و پیشنهاد دوستی می دهند، نگاه شهوت آلود می کنند، ...شل حجاب اگر خودش هم عزّت و غیرت ندارد باید بداند به عنوان ناموس خدا، خدا در مورد او غیرت به خرج می دهد و از این وضع که خلاف کرامت و عزت خلیفه اللهی اوست ناراحت می شود. "خلیفه الله باش" نه عروسک و بازیچه دست.

8.آیا هدف ها، خوشی ها، رفاقت ها و ... با افراد غیر محجبه مثل هدفها، خوشی ها و رفاقتها با مومنین واقعی و حقیقی است؟ پدر و مادر دار است؟ عاقبت دار است؟ برای توست یا برای هوس خودشان ؟

9.جایگاه یک محجبه تو چشم مردم هر کجا هست، اما خودش هست. اما یک غیر محجبه ممکنه تو چشم خیلی مردان بالاتر باشد اما فقط به عنوان یک ابزار و وسیله عیش نه بیشتر. به محجبه کمتر نگاه می شود اما به عنوان یک انسان نگاه می شود اما به زن غیرمحجبه به چشم یک آلت لذت نگاه می شود. شاید شما زن بودن خودت را فراموش کنی اما مردان هرگز زن بودنت را فراموش نمی کنند.

10.حجاب بر دختر بچه ها واجب نیست اما بر خانم ها واجب است. تا کی بچگی؟ آیا وقتش نشده که برای خودت خانمی بشوی؟ حجاب از تو یک خانم می سازد.

11.وقتی شل حجاب هستی جسمت از روحت و شخصیتت پیشی می گیرد.

12. شل حجاب، خودش را ویترین مردم می کند. دَق دَقه اش مردم اند. خودش نیست. خودت باش

13.افراد ناپاک مزاحم خانم های شل حجاب میشن. و استدلال قابل تامّلی دارند و آن این است که می گن: "خودشون می خوان". در حالی که واقعیت این است که بسیاری از دخترای شل حجاب این رو نمی خوان. بنابراین اگر شل حجابی نوعی دروغ گفتن و آدرس غلط دادن و به اشتباه انداختن افراد مریض القلب نیست پس چیست؟ بیاییم و سهم خودمان را در این آدرس غلط بپذیریم.

14.شل حجابی مثل یک سراب می مونه؛ هر چی بیشتر به طرفش می روی تشنه تر می شوی. سیراب شدنی در کار نیست. عاقبت نداره.

15.بدحجابی رقابت در زیبایی است. اما این رقابت پیروز میدان ندارد؛ چون در زیبایی دست بالا دست بسیار است. اگر هم پیروزی داشته باشد این پیروزی، ابدی که چه عرض کنم حتی برای مدت قابل توجه ای هم نخواهد بود؛ یعنی تا چهارتا چروک زیر چشم بُرد خواهد داشت. حال سوال این است: آیا موجود ابدی دل خوشی اش باید به یک امر موقّت باشد؟ ابد در پیش داری پس وقت عروسک بازی نداری.

16.شل حجابی مال دختر بچه هاست. شما که دیگه ماشاءالله خانمی شدی برا خودت. اینطور نیست؟

17. کاهش محبوبیت زنانه؛ حجاب، حریمی میان زن و مرد نامحرم است و سبب فروکش کردن غریزه جنسی و محبوبیت بیشتر زن می شود. حجاب، لذت ها و بهره های جنسی را به محیط خانواده محدود می کند و به دنبال آن، ازدواج های مشروع شکل می گیرد. در مقابل، بدحجابی و بی حجابی و آزادی بی قید و شرط سبب فروپاشی کانون خانواده می شود. در واقع، این گونه بی مبالاتی ها، عامل اساسی گریز جوانان از ازدواج و شانه خالی کردن آنان از زیر بار مسئولیت زندگی نیز خواهد شد؛ زیرا شل حجابی زمینه را برای رسیدن به هوس های آنان آماده می سازد. حجاب از این نظر که میان زنان و مردان فاصله معقول و مشروع می افکند، به زن جلوه ای زیبا و تحسین برانگیز می بخشد. هیچکاک، فیلم ساز مشهور می گوید: "من معتقدم که زن نیز باید مثل فیلمی پرهیجان باشد؛ یعنی کمتر ماهیت خود را در معرض نمایش قرار دهند. بگذارند مرد برای کشف آنها بیشتر به خود زحمت بدهد. زنان شرقی تا چند سال پیش به خاطر حجاب و رو بندی که به کار می بردند، خود به خود جذّاب می نمودند و همین مسئله، جاذبه نیرومندی بدان ها می داد، [ولی] به تدریج، با تلاشی که زنان این کشورها برای برابری با زنان غربی از خودشان نشان می دهند، حجاب و پوششی که تا دیروز بر زن شرقی کشیده شده بود، از میان می رود و همراه آن، از جاذبه او هم کاسته می شود".

*کاهش ازدواج


وقتی در جامعه بدحجابی افزایش یابد، طبیعتا روابط نامشروع نیز زیاد می شود. زمانی که مردان بخش زیادی از نیاز جنسی خود را از غیر روابط مشروع و قانونی ازدواج تامین کنند. میل و رغبتی به ازدواج ندارند؛ چرا که تشکیل خانواده و پذیرش"مسئولیت" نوعی محدودیت و گرفتاری برای آنها به وجود می آورد. برخی از متفکران معتقدند یکی از فلسفه های حجاب این است که جذابیت زن ها برای مردان حفظ شود؛ زیرا در غیر این صورت مردان هرگز حاضر به ازدواج نخواهند شد.

 

*افزایش طلاق


1.یکی از پیامدهای مخرب بدحجابی در جامعه، آسیب دیدن کانون گرم خانواده است؛ وقتی مردان هر روز با انواع و اقسام خانم های بدحجاب روبرو می گردند، آن زمان است که به اشکال تراشی و بهانه گیری از همسر خود روی می آورند و زمینه برای از هم پاشیده شدن خانواده فراهم می شود. بررسی ها نشان می دهد که افزایش بدحجابی در جامعه علاوه بر این که آمار طلاق را زیاد می کند ازدواج های بدون شناخت و سطحی نیز (که بیشترآنها بعد از مدتی به طلاق منجر می شود) را افزایش می دهد. وقتی مردان هر روز با انواع و اقسام خانم های شل حجاب روبرو می شوند، آن زمان است که به اشکال تراشی و بهانه گیری از همسر خود روی می آورند.

 

2. بد حجابی تو بدترین هووی زنان دیگر است. و همینطور بالعکس. کدام زن از هوو خوشش می آید؟! پس کاری نکن که خودت هم ازش متنفری

3. با بدحجابی، حسّ همنوع و همجنس خودت را از زندگی مشترکش بر نگردان.

*افزایش روابط نامشروع

وقتی با بدحجابی، جاذبه های جنسی در اجتماع زیاد شود دیگر جوانان به چشم چرانی اکتفا نمی کنند و تا مرحله ای پیش می روند که از ضوابط و شرع دست می کشند و به روابط نامشروع گرفتار می گردند و این همان بحرانی است که امروزه در غرب بیداد می کند. بیماری های مقاربتی مثل؛ ایدز، فرزندان نامشروع، سقط جنین و . همفر جاسوس انگلیسی می گوید: "در مساله بی حجابی زنان، باید کوشش فوق العاده به عمل آوریم تا زنان به بی حجابی و رها کردن چادر مشتاق شوند پس از آنکه حجاب زنان با تبلیغات وسیعی از میان رفت وظیفه ماموران ما آن است که جوانان را به عشق بازی و روابط جنسی نامشروع با زنان غیرمسلمان کاملا بدون حجاب ترغیب کنند تا زنان مسلمان از آنها تقلید کنند"(قسمتی از خاطرات جاسوس انگلیسی به نام مسترهمفر ص 54)

*کاهش میزان بازدهی کار و تحصیل در جامعه

یکی دیگر از پیامدهای منفی بدحجابی در جامعه کاهش میزان بازدهی کار، تحصیل و فعالیت های اجتماعی می باشد؛ زمانی که یک کارمند یا یک دانشجو با یک دختر شل حجاب همکار یا همدرس مردان باشند خود به خود کششها و جاذبه های کاذب پیش می آید و این امر سبب عدم تمرکز در کار یا درس می شود واین امر میزان بازدهی کار یا تحصیل را به شدت کاهش می دهد. و بالعکس، بالعکس. کافی است نگاهی به آمارها بیندازید. و فراموش نشود که آمار علم است لذا حجاب مساله ای علمی و شل حجابی امری ضد علمی است.

مرحله سوم: دلایل معقول و مفید بودن حجاب(بیش از 180 دلیل عقلی و نقلی و عاطفی برای تغییری 180 درجه و "سلام به حجاب")

مقدمه:

خواهر عزیزم! نمی دونم کدوم جمله عقلی یا عاطفی یا دینی زیر می تونه بهت کمک کنه؛ آخه هر کسی ی طوره. و به قول معروف راه های رسیدن به خدا به عدد نفوس خلایق است... شاید این جمله یا آن جمله... اما تو به دنبال جمله خودت باش!. مطمئنم یک جمله اش و شاید فقط یک جمله اش مال تو باشه. اما چه باک! برای انتخاب یک راه یک دلیل هم کافی است؛ آخه دلیل، دلیل دیگه. ولو ی دونه باشه. حالا حتما که نباید ده تا باشه....به هر حال امیدوارم یکی از این جملات تلنگری باشه برای تحوّل یا حداقل تحقیق و تفکر بیشتر تا بتونی راه درست زندگیت رو انتخاب کنی. برات بهترینها رو آرزو می کنم...

دلایل عقلی- دینی حجاب:

*ما باید خودمان را در خودشناسی و خداشناسی به اینجا برسانیم که صرف فرمان خداوند مهمترین دلیل اطاعتمان باشد. "خدا گفته"؛ گفته اش را می فهمیم یعنی چه، اما عمل نمی کنیم!؛ چرا؟ چون "خدا" را نمی شناسیم! اگر خدا را بشناسیم آن وقت جمله "خدا گفته" بهترین دلیل هر کاری است. باور کنید تا این حل نشود نمی توانیم بگوییم در دینداریمان جای محکمی ایستاده ایم؛ چون فردا کسی دیگر پیدا می شود با 4 تا استدلال مخالف یا تمسخر و تحقیر و ... ما را تغییر می دهد. لذا پیامبر اکرم صل الله علیه و آله فرمود: قولوا لااله الا الله تفلحوا(بگوئید لا اله الا الله تا رستگار شوید) و علی علیه السلام فرمود: انفع المعارف معرفه النفس(سودمندترین معارف شناخت خویش است). بنابراین جای پای محکم و ثبات قدم در دینداری وابسته به "خداشناسی" و "خودشناسی" است. اگر این دوتا حل شد آن وقت معرفت به این دو، دلیل و پاسخگوی همه رفتارهای دینی ما خواهد بود. دلیلی از جنس عقل و صد البته عشق. ما خدا پرستیم، نه فلسفه پرست؛ یعنی فرمان خدا، همه دلیل مومن است. "حجاب" گفته خداست و "اطاعت" تو همه ایمانت.

*هدف از خلقت، عبادت است و عبادت؛ یک عابد دارد و یک معبود. عابد کیست؟ عابد کسی است که از همه بیشتر شبیه معبود باشه. در واقع عبادت همان عشق و یکی شدن با معشوق است. چرا عاشق بشیم؟ چون عشق به خدا آرومت میکنه؛ چون خدا نامحدود است و چه کسی آرام تر از نامحدود؟ لذا فرمود: "الا بذکرالله تطمئن القلوب". خلاصه هر انسانی آرامش و یک حال خوب می خواهد. این حال خوب محصول بودن با خدای نامحدود است. مثل یک اقیانوس که نسبت به یک حوض خیلی آرام است؛ چون سعه وجودی خیلی بیشتری دارد و هر چه بیشتر شبیه و نزدیک خدا بشی تو هم آرومتر میشی. اما راه نزدیک شده به خدا چیست؟ راهش عبادت او یعنی اطاعت از اوست. لذا فرمود "ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون". حجاب اطاعت و عشق بازی با خداست.

*خدا عشق می خواهد و روابط عاشقانه؛ البته نه این که او محتاج باشد بلکه شما به این عشق احتیاج دارید. اما عاشقی نشانه هایی دارد؛ از جمله این که عاشق حاضر است از عزیزترین چیزهایش برای معشوق بگذرد. پس باید این عاشقی را به خدا و خودت ثابت کنی. لذا خدا دست گذاشته روی چیزی که خانمها خیلی دوست دارند و فرموده به خاطر من از این بگذر و آن نمایش زیبایی است. اصلا زن دوست دارد که زیباییش را نشان بدهد.اصلا بگذار اینطور بگویم: خدا برای رابطه عاشقانه قربانی می خواهد؛ مثلا از ابراهیم علیه السلام، اسماعیلش را و از پیامبر اکرم، حسینش را و از تو ای زن! نمایشت را. پس محجبه باش و عاشقی کن. خودی نشان بده! اما به خالقت. او که تو را آفرید و همه ی زیبایهای تو فقط جلوه کوچکی از زیبایی بی انتهای اوست.

*اگر محجبه نباشی آن هم با وجود چند آیه صریح قرآن در باره حجاب(کریمه نور/ شریفه 31، 60- کریمه احزاب/ شریفه32، 33، 53، 59) می تونی قیامت به خدا جواب پس بدی؟ اگر جوابت این است که لزوم حجاب رو قبول نداری پاسخت این است که حجاب صریح قرآن و فتوای همه فقهاست و اگر معاد رو قبول نداری که واویلا! ببین تو دختر مسلمان چقدر سقوط کردی و کارت به کجا کشیده که از اصول و خط قرمزهای دین هم عبور کرده ای؟(در حالی که فکر می کردی شل حجابی فقط 4 تا تار مو رو بیرون انداختن است) و اگر قبول داری چه جوابی داری؟ فردا به خدا می خوای بگی دلم خواست! به تو چه؟! پس معقول زندگی کن و خودت رو به چه کنم و چی بگم قیامت ننداز. بابا! خدا برای حفظ دینش امام حسینش رو داده فکر نکن طوری نیست، خدا می بخشه(ما غرّک بربّک الکریم؟ چه چیز تو را نسبت به پروردگار کریمت مغرور کرد؟).

*محجبه باش! ببین خدا چی می خواد؟ دلم می خواد که نشد حرف. این حرف شیطانه و شیطان دشمن توست؛ إِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا؛ شیطان دشمن شماست، او را دشمن بدارید(کریمه فاطر/ شریفه 6 ). آخه دختر خوب! آدم عاقل که به حرف دشمنش گوش نمی ده.

*حجاب، مردهای جامعه را خوش اخلاق و مهربان می کند! و بدحجابی مردها را بداخلاق می کند!؛ چرا؟ چون مردی که فقط زن خودش را می بیند او را زیبا می بیند اما زنی که قرار است در چشم شوهرش با هزاران زن بزک کرده رقابت کند محکوم به شکست است و بالطبع زن شکست خورده در دل مرد جائی ندارد لذا مرد را بهانه گیر و بد اخلاق می کند.  حتی زنها را عصبانی، حسود و اعتماد به نفسشان را می گیرد؛ چون دست بالای دست در زیبایی بسیار است و زنها را رقیب هم می کند و به جای این که خانم ها دوست هم باشند دشمن هم می شوند. شل حجابی تخم کینه است. لذا شیطانی است چون زمینه دوستی و محبت بین آحاد جامعه را از بین می برد.

*حجاب المان دین است و فقط کسانی حاضرند که این المان را رونمایی کنند که درک عمیقی از دین داشته باشند؛ یعنی معرفت و افتخار و عشق به دین، پشتوانه و خاستگاه حجاب است. به عبارت دیگر شما وقتی می توانید در خیمگاه حجاب مستقر و ثابت قدم بشوید که به چنان درکی از دین رسیده باشید که به آن افتخار کنید. آن وقت تمسخر که سهل است، شدیدترین طوفانها هم نمی توانند حجاب از سر شما بگیرند. بنابراین حجاب بازتاب و تجلی اعتقاد است.

*حجاب ایجاد هارمونی و هماهنگی و انسجام بین"اعتقادات، باطن، افکار، عفاف" و "رفتار و ظاهر و احساسات و نحوه پوشش" یک خانم مومنه است. در حالی که عفیفه بودن و محجبه نبودن نشان تناقض، چندپارگی و روان گسیختگی شخصیت انسان است.

*زن عفیفه ای که محجبه نباشد به انگیزه های ایمانی درون خود باور دارد اما به انسجام رفتاری برآمده از باورهای درونی خود اعتقاد ندارد و این چندپارگی یعنی"نومن ببعض و نکفر ببعض".

*حجاب واجب است؛ چون شل حجابی حیا را ضعیف می کند و به تبع آن ساختار اجتماعی، خانواده، نظام تربیتی و حتی حکومت اسلامی و بعد معنوی و اخروی انسان تضعیف می شود.

*حجاب به خصوص چادر باعث میشه خودت رو در معرض انتطارات اخلاقی بالاتر قرار بدی. لذا حجاب خود به خود زمینه اخلاق برتر رو ایجاد می کنه.

*جهاد زن در خانه حسن التّبعّل و خوب همسرداری کردن و در جامعه، حجاب است.در جهاد پرچم رو می دن دست قوی ترین و شجاع ترین فرد. حجاب "پرچم خدا" در جنگ با شیطان و زشتی هاست.پس با انتخاب حجاب، قوی ترین و شجاع ترین سرباز خدا در جنگ نور با تاریکی باش که فرموده: فضل الله المجاهدین علی القاعدین اجرا عظیما و نیز ان تنصر الله ینصرکم.

*نوع پوشش شما نوع دوستان شما را هم مشخص و جذب می کند و این سرآغاز تاثیرات شگرفی در ادامه مسیر زندگی شما خواهد بود.

*محجبه شو و این فرصت را به خودت بده که خودت را به خودت هدیه بدهی؛ در خیمگاه حجاب خلوت کن و خودت را پیدا کن و به خودت هدیه کن

*زیبایی تو فقط یک جلوه کوچک از زیبایی نامحدود خداست. پس با نمایش زیبایی کوچکی از خدا، مردم رو از دیدن زیبایی های عظیم خدا حجاب نشو

* زندگی پر است از سختی ها. و شما در سختی ها؛ مثلا مرگ عزیزان، جز به خدا و اهل بیت به چه چیز روی می آورید؟ آیا اهنگ و رقص و .. می توانند مشکل شما را حل کند؟ پس در آسانی ها و شرایط معمولی هم به همانجا رو بیاورید که در سختی ها رو می کنید.

*انسان از خداست(نفخت فیه من روحی) و خدا نور است(الله نور السموات و الارض) لذا هر چیزی که از جنس نور نباشد و در جان آدمی ریخته شود انسان را به بن بست می رساند. انسان جوری طراحی شده که فقط با نور شارژ می شود و خوش است و آرامش دارد؛ مثل ماشینی که فقط با بنزین کار می کند نه با آب میوه. چادر نور است و اتفاقا بحث اصلی چادر در سوره نور آمده است.

*هیچ چیزی ارزش از دست دادن خدا را ندارد. حتی شل حجابی

*محجبه باش برای این که تو را تن نبینند تو را زن ببینند، آدم ببینند.

*حجاب مدیریت رابطه زن و مرد است؛ مدیریت یک توانمندیِ مسئولیت محور. درست برعکس شل حجابی که یک رفتار منفعلانه است.

*حجاب مصونیت است. مصونیتی که زندگی را لذت بخش تر می کند. پس به حجابتان عشق بورزید.

*حجاب امنیت می آورد و فاصله ها و حریمها را حفظ می کند

* ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند/ تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری/ همه از بهر تو سرگشته و فرمانبردار/ شرط انصاف نباشد که تو فرمان نبری.

*وقتی محجبه می شی به چشم یک آدم بهت نگاه می کنند نه به چشم جنسیت و جنسی. بهت خیره نمی شند و افراد خیره سر ازت دور می شن.

*همانطور که سوال می کنی چرا محجبه باشی؟ با خودت فکر کن چرا غیر محجبه باشم؟ این همه آرایش کردی چه سودی برای تو داشت؟ راستی چرا باید همه تو رو دوست داشته باشند اما امام زمان عج و خدا از دستت به خاطر بدحجابی ناراحت باشند؟

*اگر بدحجابی کار بدی نیست و به قول خودت مگه چیه؟ پس چرا حاضر نیستی با بدحجابی با امام زمان عج ملاقات کنی؟! خوب! چه فرق می کنه همین حالا هم در محضر امام زمان عج هستی.

*رزقت رو خدا میده پس اطاعتش رو هم از خدا داشته باش و پشت به خدا سر سفره خدا نشین

*ما که از خدا و زهرای اطهر و زینب کبری سلام الله علیهما بیشتر نمی فهمیم خوب آنها محجبه بودند پس حتما حجاب درست است.

*حداقل هر وقت به خدا احتیاج داری به اوامر خیرخواهانه اش من جمله حجاب گردن بنه. حالا میشه به خودت بگی کی به خدا احتیاج نداری؟

*از سودمندترین واجبات خدا حجاب است؛ چه برای زنان و چه حتی برای مردان و خانواده ها و اجتماع. برای خودت آرامش میاره(به زنان مؤمنان بگو پوششهاى خود را بر خود فروتر گيرند اين براى آن كه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند. کریمه احزاب/ شریفه 59) و برای مردان از تحریک شهوت و اضلال جلوگیری می کنه(... شهوت پرستان می خواهند شما رابه انحراف بزرگی بکشند.(کریمه نسا/ شریفه 27 و نیز کریمه اعراف/ شریفه 27: يا بَني‏ آدَمَ لا يَفْتِنَنَّکُمُ الشَّيْطانُ کَما أَخْرَجَ أَبَوَيْکُمْ مِنَ الْجَنَّةِ يَنْزِعُ عَنْهُما لِباسَهُما لِيُرِيَهُما سَوْآتِهِما إِنَّهُ يَراکُمْ هُوَ وَ قَبيلُهُ مِنْ حَيْثُ لا تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّياطينَ أَوْلِياءَ لِلَّذينَ لا يُؤْمِنُونَ؛ ای فرزندان آدم ، مبادا شیطان شما را بفریبد و گمراه سازد همان گونه که پدر و مادرتان را از بهشت بیرون نمود ، به طوری که لباس از تن آنها بیرون می کرد تا عورت هایشان را به خودشان بنمایاند! بی تردید او و قبیله اش شما را می بینند از آنجا که شما آنان را نمی بینید. البته ما شیطان ها را سرپرستان کسانی قرار داده ایم که ایمان ندارند) و برای خانواده ایمنی در برابر از هم پاشیدگی می آورد.

*اگر واقعا فکر می کنی بدحجابی برای رضای خدا و خالق و ولی نعمتت است انجامش بده

*هدف از خلقت ما این است که ما به عنوان بزرگترین آیت خدا، خدا را نشان بدهیم، نه خودمان را. و حجاب در راستای همین هدف واجب شده. لذا بدحجابی زشت است؛ چون با هدف، هارمونی ندارد و خیانت به خود و جامعه و خداوند و هدف خلقت از آفرینش است.

*حجاب در راحتی خانمها و آقایون نقش دارد؛ چون مطابق عفت زنانه و غیرت مردانه و موافق ایمان است لذا ایجاد امنیت می کند.

*تعریف و تمجید خدا از محجبه ها همیشگی است اما تعریف و تمجید آدمها از شل حجابها تا پای 4 تا خط زیر چشمهاست. پس آرامش و لذت محجبه همیشگی است ولی آرامش و لذت شل حجاب موقت است. پس انتخاب حجاب معقول تر و آرامش بخش تر است.

*حجاب این امکان رو برای تو فراهم می کند که تواناییها و سایر کمالات تو پشت جمالت مخفی نشود و دیده شوند.

*کار درست رو باید با توکل و توسّل بر خدا انجام داد و به حرف مردم توجه نکرد؛ چون درست است. حجاب به ده ها دلیل همان کار درست است؛ یک دلیلش این است که خدا و 124000 پیامبر و تمام معصومین علیهم السلام تو تیم محجبه ها هستند.

*حجاب احترام گذاشتن به زندگی دیگران است؛ چون اجازه می دهد شما برای همسرتان زیباترین فرد باشید. در حالی که شل حجابها مانع از این خواست طبیعی خانمها است.

*حجاب جایگاه زنان را در برابر مردان تقویت می کند. و به جای ظاهر و جسم آنها شخصیت آنها را پیش می کشد.

*شل حجابی؛ یعنی از هزار شانی که زن دارد نازل ترینش بُلد بشه. واقعا این بدسلیقگی رو کجا باید فریاد زد؟

*حجاب نظم دادن به جاذبه جنسی است.

*حجاب به زن قدرت می دهد؛ چون حجاب فقط یک تکه پارچه و یک پوشش صرف نیست بلکه نماد و ظهور عقیده دینی است. فرمان خداست و ان تنصر الله ینصرکم(هر کس دین خدا را کمک کند خدا نیز به او کمک می کند)

*احترام و تکریم خداوند، احترام به خواست و دستورهای خداست. و حجاب دستور خداست. لذا حجاب گرفتن تکریم خداست. خدا ما را با عقل و ارسال معصومین علیهم السلام و حجاب و عفاف و حیا و ... تکریم کرده است(و لقد کرّمنا بنی آدم) در حالی که هیچ احتیاجی به ما نداشته پس به کدام دلیل عقلی یا عاطفی ما به خودمان اجازه بدهیم که با مخالفت فرامین او از تکریمش سرباز بزنیم؟ و حال این که ما سر تا پا محتاج خدا هستیم.

*حجاب یک بعد عرضی دارد که مربوط به مدیریت روابط بین زن و مرد است و یک بعد عمودی دارد که مربوط به خداوند و زن است که به حجاب جنبه دینی و معنوی و قدسی و درونی می دهد( لذا حجاب در نماز  حتی در صورت نبود نامحرم نیز واجب است).. بنابراین حجاب امری چند لایه و نمادی انسانی- الهی است. حجاب از لایه های دیگری نیز برخوردار است؛ مثل لایه های سیاسی و امنیتی و اقتصادی و فرهنگی و خانوادگی و تربیتی و ...

*خدا به ابلیس فرمود به انسان سجده کن اما ابلیس گفت "نظر من چیز دیگری است!" پس ابلیس شد شیطان رجیم. حالا خداوند صراحتا به خانم ها فرموده حجاب بگیرید اما شل حجابها می گن"نظر ما چیز دیگری است" با این حساب آیا شل حجابی عاقبت دارد؟

*خداوند حجاب ظاهر را حفاظ حجاب درون یا همان حیا قرار داده است.

*حجاب تنظیم و نظم و جلوه دهی بین رفتار و افکار زنان عفیفه است.

*حجاب سد بزرگی بر سر راه پروتکل های ضد فرهنگی و استعماری غرب است.

*بدحجابی قرار دادن خود در معرض سوء تفاهم هاست.

*حجاب حفظ امنیت و زیبایی است

* حجاب سد محکمی در مقابل بیمار دلان است

*محجبه بشیم؛ لااقل به خاطر این که شاید فردایی باشد که باید جواب پس بدیم.

*بدحجابی شما رو به سرگرمی های بچه گانه می کشاند

دلایل عاطفی - تمثیلی حجاب:

*حجاب؛ حس خوب نزدیک شدن به خداست. حجاب یعنی تو ناموس خدایی. یعنی خدا مونس توست. کانّه یونس خدا که در دل ماهی خدا را به راز و نیاز می نشست. فنادی فی الظلمات سبحانک انی کنت من الظالمین فاستجبنا له و نجیناه من الغم. حجاب مثل چادر و خیمه ای می مونه که حتی در شلوغ ترین جاها هم انگار تو، توحریم خودت با خدای خودت خلوت کرده ای.

*از دید یک جنس مونث به چادر نگاه کنی فهم فلسفه حجاب مشکل میشه اما از زاویه دید یک مذکر نگاه کنی درکش آسون میشه.

*بیشترین افسوس اهل جهنم از سوف سوف کردنهاست؛ یعنی امروز و فردا کردنها... امروز و فردا نکن و محجبه شو. مگر برای شل حجاب بودن، امروز و فردا کردی که حالا برای سبک درست زندگی امروز و فردا می کنی؟ امروز و فردا کردن دلیل جهنم است. برای سبک درست زندگی همین حالا رو انتخاب کن. مطمئن باش حالت خوب میشه. نترس! امام علی علیه السلام فرموده: از آنچه می ترسی خودت رو بنداز توش خواهی دید که ترسش از خودش بزرگتر بود.

*خصوصیت حجاب این است که به تو آرامش می دهد و حجاب مثل لباسهای دیگه نیست که تکراری بشه؛ چون چادر از جنس معنویات است. لباس حضرت مادر سلام الله علیهاست و معنویات تکرار بردار نیستند(مثل حرم امام رضا علیه السلام که هیچ وقت تکراری نمیشه) حقیقت این است که سِرّ چادر در صاحب چادر است.

*لازمه ملحق شدن، شباهت است؛ چادر تو را شبیه مادر می کند و در نهایت تو را همسایه مادر می کند.

*وقتی محجبه میشی آماده زخم زبونها باش. اما همه اش به فدای یک لبخند امام زمان. مگر فاطمه سلام الله علیها برای دین خدا سیلی نخورد؟ خوب ما هم برای دین چهار تا حرف بشنویم مگر چی میشه؟ تازه یک کم شبیه فاطمه سلام الله علیها میشی!. چه خوبه آدم شبیه مادرش بشه. حالا چطورش مهم نیست مهم اینه که یک ذره هم ما شبیه حبیبه ی خدا بشیم.

*حجاب؛ ارثیه امن مادر

*تا خودت رو پیدا نکنی محجبه نمیشی؛ وقتی "خودت" رو پیدا کردی و از "بی خودیت" تشخیص اش دادی و فهمیدی که چقدر ارزشمندی سریع می پوشونیش و الا در دسترس هر کس و ناکسی رهاش می کنی

*محجبه شدن شل حجاب؛ قیام "خود" علیه "بی خودی" است. وقتی خود داشته باشی خدا هم داری اما وقتی بی خودی بی حجابم هستی.

* می دونی! وقتی پدر راضی نباشه زندگیت پر از مشکل میشه. پیامبر اکرم و علی علیهما سلام، پدر شما هستند(انا و علی ابوا هذه الامّه) و پیامبر در حدیث ثقلین فرموده "از قرآن و اهل بیت جلو و عقب نیفتید". بدحجابی عقب افتادن از قرآن است؛ چون حجاب دستور صریح قرآن است. لذا بدحجابی، زندگی شما رو بی برکت میکنه یک قدم به سوی حجاب یک قدم به سوی برکت است. با محجبه شدن دعای خیر پیامبر اکرم و زهرای اطهر را برای خود به دست می آوری.

*تاب موها رو رها کن تا بی تاب خدا بشی

*حجاب بیشتر از آنچه فکر کنی بهت آرامش میده مگر تو آرامش نمی خوای؟ خوب حجاب رو امتحان کن. آرامش می تونه دلیل خیلی خوبی برای انتخاب حجاب باشه.

*چادر هدیه معنویت درون، به بیرون است.

*از فواید حجاب پس زدن زمینه نگاه بد است که تا محجبه نشوی شیرینی این سخن را نخواهی چشید. شک نکن محجبه شو .

*حجاب فراتر از دین است؛ خیلی ها دین هم ندارند اما نمی خواهند آلوده زندگی کنند.

*میگن وقتی کسی رو دوست داری شبیه اون میشی. آیا حضرت زهرا ارزش دوست داشته شدن نداره؟! یا تو ارزش دوست داشتن حضرت رو نداری که محجبه نمی شی؟

*حجاب فقط یک قدم به جلو نیست؛ پیچ زندگی است و بعد از آن یک من جدید منتظر توست. یک زندگی جدید. باور کن تجربه آن کم لذتی ندارد

*با چادرِ تو، خدا و ائمه اطهار علیهم السلام و شهدا لبخند می زنند. من فکر می کنم این دلیل بس باشه اگر تو عشق به خدا و اهل بیت و شهدا را شایسته می دانی. عاشق شو ور نه روزی کار جهان سرآید/ ناخوانده نقش مقصود از کارگاه هستی.

*حجاب فقط پیامد تغییر نگاه تو نیست؛ نگاه ها به تو را هم تغییر خواهد داد.

*حجاب تو، بهترین هدیه تو به حضرت زهراست.

*حجاب بیرون آمدن از خود و خودنمایی ها و تولد دوباره است؛ متولد شدن از خود. فلذا الهی و قدسی است. و به قول حافظ: ای حافظ تو خود حجاب خودی از میان برخیز. یعنی برخاستن از میان خلق و خدا. من نبودن و خدا بودن. لذا حجاب بنام خداست. بسم الله الرحمن الرحیم و سرآغاز همه تحولهاست. یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال.

*حجاب باعث می شود خیلی ها تو را کنار بگذارند و تو هم خیلی ها را کنار بگذاری. و مطمئن باش این سرآغاز تحولی مبارک در زندگی توست.

*حجاب می تواند از روی عشق هم باشد. نه اجبار یا سختگیری و ... عاشق شو؛ زیرا که عاشق انسان است.

*وقتی عاشق خدا شدی عاشق چیزهایی که خدا دوست دارد هم میشی؛ عاشق خدا شو و محجبه باش.

*غیر محجبه دوست داره تو دید باشه. محجبه هم دوست داره تو دید باشه؛ اما تو دید کسی که لیاقتش رو داره و اون کسی نیست جز خدا.

*حجاب عَقد و گره بستن با خداست

*حجاب، حالت رو بهتر میکنه. مطمئن باش.

*بهترین راه برای ادای دین به شهدا و کسانی که برای ما امنیت آوردند از طرف یک دختر، حجاب است، حجاب.

*پوشش ات که عوض بشه فقط پوشش ات عوض نمیشه؛ خیلی چیزا عوض میشه. می تونم بگم یک زندگی نو خواهی داشت. حجاب دنیای جدید و زیباتر ی است. امتحانش کن.

*اگر چادر که برات سخترینه اما قبولش کنی، خدا هم بهترین رو برات انتخاب می کنه. و می تونم بگم منتظر یک حال اساسی از طرف خدا باش.

*گاهی دو نفر می شوی و هر کدام می خواهد اون یکی را قانع کند؛ یکی میگه حجاب یکی میگه نه. معلوم می شود تو یک من حقیقی داری و یک من کاذب. بیا و با حجاب خودت را از شرّ "من کاذب" خلاص کن.

*سیاهی چادر بر همه سیاهی های اطرافت غلبه می کند. باید با سیاهی چادر به جنگ نگاه های سیاه و ... رفت.

*باید هم حجاب ظاهر داشته باشیم هم حجاب اعمال. حجاب اعمال تقوا است و حجاب ظاهر پوشش شرعی است.

*گناه، خودمحوری است. خودمحور نباش؛ چون منیّت ارزش تبعیت و فرمانبرداری ندارد. اونی ارزش فرمانبرداری داره که علی رغم همه بدیهایت ولی باز رزقت می دهد. او که قدرتمند است. نه منیّت که اولش آب گندیده ای بودی و آخرش لاشه و وسطش حامل قاذورات.

*سعی کن نعمتها و نشانه ها رو ببینی و مرور کنی تا بفهمی خدا تو رو خیلی دوست داره. اون وقت تو هم خدا را خیلی دوست خواهی داشت و در فضای محبت اوامر معشوق مطاع بلکه شیرین خواهد بود. لذا فرمود : ای موسی! بندگانم را عاشق من کن. موسی علیه السلام گفت چگونه؟ فرمود: نعمتهای من را یادآور شو. که الانسان عبد الاحسان

*حجاب تو را به کسانی که دوستشون داری نزدیکتر می کند؛ چون آنها حجاب را دوست دارند.

*حجاب هدف نهایی نیست اما یک گام تو را به خدا و ده گام خدا را به تو نزدیک می کند.

*بدحجابی، بد است؛ چون به سختی با عمود دین یعنی نماز جمع می شود. یعنی بدحجابی فقط بدحجابی نیست بد نمازی هم هست و بالعکس بالعکس.

*بیا! حجاب آرومت میکنه. حجاب آشتی با خداست

*یک علت فرار از مذهب چارچوب داشتن و بسته بودن آن است؛ یعنی قراره تو بعضی چیزها رو از دست بدی ولی واقعیت این است که اولا درست است که مذهب چارچوب دارد اما چارچوبش وسیع است. ثانیا در آن چارچوب چیزیهایی رو به دست میاری که آنچه از دست می دهی در برابر آن هیچ است؛ از جمله چیزهایی که بدست می آوری خودت هستی.

*به عشق امام رضا علیه السلام محجبه شو و از خیلی چیزها دست بکش. فدای یک لبخند امام رضا.

*هر چی چادر سر کردن سخت تر باشه دلیل بر چادری شدن بیشتر است؛ چون هر چی کار سخت تر، پاداش آن هم بیشتر.

*حجاب اولین قدم برای یک زنِ منتظرِ واقعی است

*حجاب فقط یک دستور نیست؛ یک نعمت است. که اگر نبود، زن به خطر و حقارت می افتد.

*بدحجابی ظلم کردن به خود است

*حجاب، مساوی با افسردگی و خوش نبودن و بگو و بخند و موسیقی و ... نیست. حجاب اطاعت و ذکر خداست و ذکر خدا آرامش بخش است(الا بذکر الله تطمئن القلوب)

*لاک جیغ ،رنگ و بوی خدا رو نداره.

*حجاب تاج بندگی و سند زهرایی بودن توست

* حجاب دستور خداست و پیروی نکردن از دستورات خدا آدم رو قسی القلب می کنه. زن هم که!... زن است و دلش دیگه.

* حرفِ دلِ آزاد شده های امام رضا علیه السلام؛ وقتی بهت گفتند خاک بر سرت چقدر اُمّل شدی. چادرت رو بردار. بگو آره! حق دارید این حرف رو بزنید! شما که هنوز محضر امام رضا نرسیده اید و طعم عشق امام رضا رو نچشیدید که حالیتون بشه. انشاءالله امام رضا دست شما رو هم بگیره و لذت عشق او رو بچشید. من ذره ای از محبّت و یک لبخند و یک نگاه اون اقای مهربانیها رو با همه ی زرق و برقهای دنیا عوض نمی کنم.

*برای تو که مومنی، بدحجابی، لذتهای لحظه ای و عذاب وجدان دائمی است. آخرش که چی؟ جواب امام زمان عج و خدا رو چی می خوای بدی؟ با این وضع به کسی که هی می گی: انشاءالله میاد عالم خوب میشه، چی می خوای بگی؟ یا رومی روم یا زنگی زنگ. یا امام زمان عج رو قبول داری یا نه. پس به خودت احترام بگذار و یک رو باش.

*اعتقاد به آخرت؛ یعنی هر کاری که می کنی بگی آخرش که چی؟ جواب خدا و امام زمان رو چی می خوای بدی؟ بدحجابی با اعتقاد به آخرت جور نیست؛ چون مخالف صریح آیات قرآن است.

*محجبه شو و بزار هر چی می خواد بشه بشه... فدای یک لبخند زهرای اطهر و امام زمان عج

*حجاب یک قدم تو را به خدا و به امام زمان عج نزدیکتر می کند. آیا این دلیل برای حجاب کافی نیست؟

*با حجابت می تونی امام زمان عج را از حجاب غیبت زودتر بیرون بیاری. آیا این برای محجبه شدن دلیل کمی است؟

*با بدحجابیت، با غیرت پدر و امام زمان عج و خدایت بازی نکن.

* حجاب سد محکمی در مقابل بیمار دلان است

*امام زمان عج به زن بدحجاب نگاه نمی کنه آخه شرعا حرامه. فتامل جیدا

*قطعا خدا و امام حسین و فاطمه و امام زمان علیهم السلام تو را محجبه بیشتر دوست دارند. وقتی محجبه بیشتر دوستم دارند، چرا حجاب نه؟

*وقتی می دونی حجابِ تو قلب امام زمان عج رو شاد می کند این حجاب دیگر کم از لباس عروس، نشاط بخش نیست.

*وقتی می خواهید محجبه بشوید اگر خانواده مخالف است اول آرام آرام حجاب را بیشتر کنید و همزمان با بیشتر شدن آن اخلاقتان را با مخالفین بهتر کنید. بعد حمایت برخی از اعضا خانواده را کسب کنید و بگویید مگر نمی گوئید آزادم؟ پس بگذارید خودم تصمیم بگیرم و به آزادی، در اینجا هم احترام بگذارید.

*حجاب گذاشتن، یک قدم برای خدا و اهل بیت و برای سلامتی فطرتت برداشتن است.

*حرف ما این است که عاشق بشید؛ اما نه عاشق هر کسی. بلکه عاشق کسی که ارزششو داره. اون کس، خدا و  اهل بیت عصمت و طهارتند؛ چون مطهر و تام و کامل هستند. وقتی عاشق شدی این دیگه خاصیت عشقه که هر چی معشوق بگه. خوب یکیش هم حجابه.

*مهم نیست دیگران چی میگن. مهم حرف دلتِ. و حرف دلت آن چیزی است که به تو آرامش می دهد؛ حجاب آرامش توست.

*حجاب خیلی از خوبی ها رو به تو اضافه می کند و خیلی از بدیها رو از تو کم می کند.

*حجاب عمل به "النظافه من الایمان" است؛ چون روح و جامعه رو پاک نگه می داره

*حجاب طاعت و ذکر خداست، یاد خداست؛ از نوک سر تا نوک پا؛ یعنی وقتی محجبه ای از نوک سر تا نوک پات داره ذکر خدا میگه. این قشنگ نیست؟!

*فکر کن، ذکر کن. حجاب ذکرالله است و ذکر محصول طبیعی فکر است. حجاب انتخابی فکورانه است.

*بی حجابی بی فکری است اما حجاب فکر و ذکر و فطرت است.

*وقتی محجبه میای بیرون انگار خودت رو گذاشتی تو خونه بعد اومدی بیرون. جات امن امنه.

*با حجابت می تونی بخشی از هزینه بهشت رفتنت رو بپردازی.

*حجاب بار نیست. حجاب یار است؛ چون می تونی باهاش بار آخرتت رو ببندی.

*خیمه امام زمانی ها یک ستون دارد بنام نماز و یک پوشش دارد بنام حجاب. خیمه گاه، بی ستون و خیمه گاه ، بی پوشش نمی شود. پس با نماز و حجاب، وارد خیمه شو که در این خیمه رازی است به وسعت عشق.

*حجاب احترام گذاشتن به خود است. دوست داشتن خود است؛ چون عروسک این و اون نیستی، خودت هستی.

*حجاب رفاقتت رو با اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام بیشتر می کنه.

*دخترها با حجاب، نسبت به خود و  جامعه مهربانتر اند. چون حجاب فرصت دادن به خود و جامعه برای بهتر شدن است.

*تو که به خاطر نگاهی از طرف مردم خدا رو کنار گذاشتی پس حتما می تونی به خاطر خدا، محجبه بشی و نگاه مردم رو کنار بزاری.

*با حجاب مکمل جامعه باش نه مزاحم جامعه. و فراموش نکنیم که مزاحمت مزاحمت می آورد و مکمل تکامل می آورد که گفته اند ز گندم گندم بروید ز جو ز جو.

*حجاب از صادرات شر می کاهد و به واردات خیر می افزاید. وارداتی از جنس توفیقات الهی؛ مثل دوستان خوب، خوابهای خوش، سفرهای زیارتی، دعای خیر امام زمان عج و ...

*حجاب سرنخ همه خوبی هاست. حجاب که بیاد همه خوبی ها رو با خودش میاره. انشاءالله

*دلتنگی هاتو برای خدا با حجاب گره بزن. مطمئن باش دلت وا میشه.

*خدا پشت خط حجابه؛ چون حجاب خط مقدم جهاد با نفس برای دختران جوان است و خدا همیشه در خط مقدم است.

*حجاب رفاقت با خدا و اهل بیت عصمت و طهارت رو دلچسب تر و دنیات رو زیباتر می کنه.

*همه ما در زندگی ی جورایی به دنبال خدا هستیم. خدا روح خودش را در تو دمیده(نفخت فیه من روحی) و بدن تو را حجاب آن قرار داده. پس با حجاب، حجاب بدنت را کنار بزن و با افکار و اخلاق و اعمال زیبا، نور خدا را از پشت حجابت طلوع بده و به خودت و مردم ثابت کن که نفخه الهی هستی.

*ذاتت که خدایی است پس اجازه بده ظاهرت هم خدایی باشه

*تو از خدایی، پس برای خدا باش(انا لله و انا الیه راجعون)

*دختر بدحجاب محبتش در قلب پدرش کمتر می شود؛ چون پدر مرد است و مرد غیرت دارد. الا این که فکر کنی بابات... اصلا فکرش رو هم نکن. پس با غیرت پدرت بازی نکن.

*نشانه باطل بودن بدحجابی خستگی ناشی از آن است.

*با بدحجابی لبخند چهارتا شهوتران را به اشک غیرتِ پدرت نفروش

*چادر، اکمال و اتمام حجاب است گویی چادر از جنس ولایت است.

*محبت به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام اساس دین است و اگر حتی ذره ای محبت اهل بیت در دلت احساس می کنی همین را با مطالعه زندگی و سیره شان تقویت کن تا هم به حجاب و هم به عقیده و اخلاق انسانی و اسلامی دست پیدا کنی.

*اگر هواست به خودت نباشه بدحجاب می شی. می فهمی چی می گم؟ اگر هواست به خودت نباشه. هوای خودت رو داشته باش(یا ایها الذین آمنوا علیکم انفسکم).

*حجاب شاید اولش سخت باشه ولی شیرینه؛ چون با فطرتت هماهنگه. و هر چیزی که با فطرت هماهنگ باشه آدم خیلی زود باهاش رفیق و مانوس میشه. حجاب رفیق خوبی است.

*بدحجابی یعنی استرس، نا امنی، جذب انرژیهای منفی، و هزار و یک مشکل دیگر

*در زیارت عاشورا حتی کسانی که لجام زدن و در ظلم به امام زمانشان شرکت کردند لعن شده اند(ولعن الله امة اسرجت و الجمت و تنقبت لقتالک...؛ لعنت خدا بر امتی که اسب ها را برای جنگ با تو زین کردند ولگام زدند و برای جنگ با تو آماده شدند..) آیا بدحجابی که مخالف صریح قرآن است ظلم به امام زمانمان نیست؟ شتر سواری دلا دلا تا کی؟

*حجاب دوست شدن و رفاقت با خداست. گره زدن قلب با محبت الهی است.

* چه محجبه چه غیر محجبه، مردم حرفشون رو می زنند اما تو به ندای قلب و فطرت پاک و الهی ات گوش کن.. مهم این است که خودت باشی.

* بگذار مدام به چادرت پیله کنند؛ به پروانه شدنت می ارزد

*چادر یعنی اخطار به همه شهوت پرستان که حق ندارید بالاتر از گل به من بگید.

*حجاب یک حال خوب بهت می ده. احسن الحال

*حجاب به تو زینت و زنیّت می دهد.

*حجاب ریکاوری دین و ایمان است.

*حجاب یعنی خدا هواتو داره؛ چون تو هم هوای دین خدا رو داری؛ محجبه از سر تا پا داره میگه خدایا! هواتو دارم. هوامو داشته باش.

*حجاب حق الله و حق الناس است.

*مهمترین چیز برای یک مرجع تقلید امنیت مردم است. لذا تمام مراجع معظم تقلید در حجاب متفق اند و هیچ اختلافی با هم ندارند. حجاب مقدمه آرامش قلب تو و حتی جامعه است. حجاب امنیت می آورد لذا حجاب از جنس ایمان است.

*برخی از خانمها جگرگوشه شون رو برای حفط احکام اسلام دادند اون وقت برخی دخترا تو این که چند سانت موی سرشون رو عقب بدن گیر کردن. واقعا که!

*می خوام بگم دختری که محجبه نیست ی جورائی هواسش به دختر بودنش نیست.

*پوشیدگی برای جلوگیری از پوسیدگی است.

*حجاب ظهور عقاید سالم است.

*وقتی تقدم خواست خدا رو بر خواست خودت بپذیری و حجاب منیّت رو کنار بگذاری پذیرش حجاب برات آسون میشه. حجابِ منیّت، تاریک است اما حجابِ تن، نورانی است.

*اون آرامشی که همیشه دنبالش می گردی در حجاب و نماز و رابطه عاشقانه و اطاعت پذیری از خداست(الا بذکر الله تطمئن القلوب) حجاب ذکر خداست از نوک سر تا نوک پا ذکر است.

*رو بگیر تا رو به خودت و خدا باشی نه رو به چشمهای آلوده

*رو بگیر تا روحت جون بگیره

*همانطور که اگر عقیده قوی بشه حجاب هم قوی میشه حجاب اگر ضعیف بشه عقیده هم ضعیف میشه

*حجاب دوست شدن و رفاقت با خداست. گره زدن قلب با محبت الهی است.

*آینده و ابدیت محجبه ها روشن است.

*حجاب آدم را عاقبت به خیر می کند.

*قرآن و اهل بیت علیهم السلام، دو ضمانت خداوند برای یک زندگی خوب اند(ذالک الکتاب لاریب فیه هدی للمتقین). و قرآن و اهل بیت ما را به حجاب فراخوانده اند.

*حجاب یعنی خدا هواتو داره چون تو هم هوای دین خدا رو داری.

*محجبه از سر تا پا داره میگه خدایا هواتو دارم هوامو داشته باش.

*حجاب در راحتی خانمها و اقایون نقش دارد چون مطابق عفت زنانه و غیرت مردانه و موافق ایمان است؛ فلذا ایجاد  امنیت می کند.

*وقتی از حجاب و حدّی که خدا گذاشته خارج میشی دیگه هر حدی بزاری غیر منطقی است و اصلا منطقی نبودن، حدّی برای آدم باقی نمیزاره لذا بدحجابی آخر راه کج نیست بلکه اول راه کج است و معلوم نیست از کجا سر در بیاورد.

*وقتی تقدم خواست خدا رو بر خواست خودت بپذیری و حجاب منیّت رو کنار بگذاری پذیرش حجاب برات اسون میشه. "حجاب منیّت" تاریک است اما "حجاب تن" نورانی است.

*حجاب؛ یعنی خدایا من همیشه و همه جا از سر تا پا برای تو وقت دارم و برای پیمودن راه درست می خوام در کنار تو قدم بزنم و نمی خوام همه مسیر رو تو به جای دو تامون قدم بزنی.

*حجاب برای بی حجابی است!؛ یعنی حجاب بیرون، کمک می کنه حجاب درون برداشته شود و اگر اینطور نبود فاطمه زهرا سلام الله علیها حجاب نمی گذاشت.

*حجاب یعنی من توجه مردی را به خودم جلب نمی کنم تا کسی هم نگاه شوهرم را از من ندزدد.

*حجاب حد و مرزهای بین تو و مخاطبان را مشخص می کند.

*حجاب تو را به زهرای اطهر سلام الله علیها نزدیک می کند و این آن قدر ارزشمند هست که هر دلیلی برای بدحجاب بودن را کنار بزند.

*یک دختر با حجابش هم به خودش هم به خانواده اش و هم به جامعه اش آرامش می دهد.

*مهمترین امور در اسلام و جامعه ایمانی امنیت است لذا خداوند حجاب را به عنوان مامنی امن برای زنان در نظر گرفته است.

*حجاب تعطیل کردن نمایشگاه چشم های هرزه است.

*چادر سیاه تو کمک می کنه پیش خدا رو سفید باشی.

*حجابت را نذر کن. نذر حجاب بسیاری از گره ها را باز می کند.

*وقتی تو یک کار خوب می کنی؛ مثلا زیارت میری یا نماز می خوانی یا حجاب می زاری هرگز یک محجبه شما را مسخره نمی کند. اما یک غیر محجبه ممکن است شما را مسخره کند. فتامل جیّدا

*حجاب آن قدر خوب است که وقتی محجبه میشی خواهی گفت ای کاش زودتر از اینها محجبه می شدم.

*حجای به زن امنیت می دهد؛ یعنی موجب می شود زن احساس شخصیت و آبرو کند.

*حجاب سکوت بیرون و غوغای درون است

*حجاب برکات معنوی فراوانی برات خواهد داشت.

*باور کن حجاب حرف دل خودته. البته اگر ماهواره و اطرافیات و جو و ... بزارن.

*حجاب امر خدا و نیاز توست.

* بدحجابی دریوزگی نگاه است.

*بدحجابی اهانت به زن است و حجاب تکریم اوست.

*حجاب نوع دوستی است؛ چون سرنوشت افراد و خانواده ها و اعصاب و روان و آرامش مردم برای زنان محجبه مهم است.

*حجاب رحم و مروّت نسبت به دل هاست. حجاب لطف به مردم است. لذا حجاب لطیف است.

*حجاب کمک کردن به خود است.

*حجاب چشیدن لذت بندگی است

*حجاب یعنی دل کسی نلرزد.

*حجاب پشیمانی ندارد.

*پوشیدگی، جلوگیری از پوسیدگی است

*با خدا بودن لذتش از بدحجاب بودن بیشتر است.

*با چادر که رفیق بشی کنار اومدن باهاش آسون و رله است

*با حجاب به بیست نزدیکتری

*حجاب مبارزه با ظاهر نفسانی است

*حجاب و عفاف مدخلی برای ورود به عشق های بالاتر است.

* معنویت، وقار و سبک شدن جان و... جلباب را جلب می کند.

*بدحجابی مثل شن در دهن ارتباط انسان با خدا رو مختل می کنه.

*حجاب آزادگی و حس خوب بندگی است.

*حجاب یکی از مراحل بندگی خدا و رسیدن به آرامش است. هر مقدار حجم بیشتری از دیانت را بردارید به همان میزان به آرامش نزدیک تر می شوید.

*با حجاب دروازه دلت را به روی خدا و به سوی نور باز کن. هیچ دقت کردی بحث از حجاب در سوره نور و احزاب وارد شده. با حجاب نورانی شو و داخل در حزب خدا شو.

*محجبه شو و خدا رو احساس کن. حس خوب حجاب؛ حضور خدای پاکی ها در زندگی.

*به خدا قسم برای خانم ها ی متشخص، دریوزگی نگاه زشت است. اگر هم به دنبال نگاهی به دنبال نگاه بانوی دو عالم فاطمه زهراء سلام الله علیها باش.

* وقتی خلقت تو دخترانگی رقم می خوره انگار خدا بابت این باید به تو یک جایزه بده و من فکر می کنم اون جایزه و هدیه، حجاب است. و این با ارزش ترین هدیه خدا به توست؛ چون حجاب یادگار روضه رضوان حضرت مادر سلام الله علیهاست.

*حجاب ریسمان الهی است.

*شل حجابی بهشت قلابی زنان است؛ علم آمار(تجاوز به زنان در غرب در هر دو دقیقه) و افزایش استقبال زنان غربی از حجاب دلیل محکمی بر این ادعاست.

*حجاب یعنی حرف آخر رو تو زندگی من، آفریدگار و ولی نعمت من خدای حکیم و مهربون میزنه.

*هیچ چیزی تو زندگی از آرامش مهمتر و بهتر و لذت بخش تر نیست. و حجاب بخش مهمی از آدرس این گنج است.

*بدحجابی، زن را در حد کالایی برای فروش کالاهای دیگر تنزل می دهد. اگر بدحجابی نباشه کلی مد و وسایل آرایشی و ... رو چطور باید فروخت؟

*حجابِ کمتر؛ حیای کمتر، نور کمتر، تاریکی بیشتر.

*حجاب صدفی برای مروارید است.

*حجاب مرهم دل امام زمان عج است.

*حجاب سراپرده عشق است.

*تو با بدحجابی گناه می کنی. دیگری لذتت را می برد. جورش را مهدی عج می کشد و سندش هم غییت حضرت.

*حجاب زیبا بودن برای ولی نعمت است. حالا دیگر چه فرق می کند که دیگران خوششان بیاید یا نه؟

*بی حجابی ابزار فریب شیطان است اما حجاب حمایت خداوند از زن است.

*حجاب نگاه مردان را برادرانه می کند.

*حجاب گفتگوهای مذهبی را بیشتر می کند در حالی که بدحجابی گفتگوهای دنیوی را بیشتر می کند.

*پروردگار جنس زن را در حجاب تقدیس و تقدیر کرده است.

*اولین مساله در حجاب "خشنودی خداست" چون حجاب مثل نماز واجب است.

*حجاب افتخار است؛ چون الگوگیری از زهرای اطهر سلام الله علیها است.

*می شود گفت "الحمدلله محجبه هستم" اما نمی شود گفت الحمدلله محجبه نیستم! و شیطان گفت کاری می کنم که اکثر انها را غیر شاکر بیابی(ثُمَّ لَآتِيَنَّهُمْ مِنْ بَيْنِ أَيْديهِمْ وَ مِنْ خَلْفِهِمْ وَ عَنْ أَيْمانِهِمْ وَ عَنْ شَمائِلِهِمْ وَ لا تَجِدُ أَکْثَرَهُمْ شاکِرينَ- کریمه اعراف/ شریفه 17) لذا شل حجابی راهی شیطانی است.

*حجاب حافظ توست پس تو هم حافظ حجاب باش.

*بدون حجاب ایمان کامل نیست.

*حجاب نزدیک شدن به خدا و حُسن اغنا ایمان و آرامش و مانع بزرگی بر سر راه گناه است.

*چادر مشکی تو فرش قرمز بهشت است.

*حجاب زیباترین جلوه تکامل زن است؛ چون به خواستنی ترین امیالش رنگ الهی می زند.

*چون زهرای اطهر سلام الله علیها الگوی ماست لذا حجاب و محجبه بودن طبیعی است اما شل حجابی که اطاعت از دشمن ما(شیطان) است بسیار کار غیر منطقی و غیر طبیعی است.

*حجاب در زندگی شما خللی ایجاد نمی کند اما در کار شیطان خلل ایجاد می کند. و البته خلیلی به نام خدا را به زندگی شما وارد می کند. خوب! چی از این بهتر.

*اصل پوشش برای بشر مثل اصل تغذیه و مسکن و ... از اصول ثابت است اما تنوع آن با حفظ اصلش بلااشکال بلکه مطلوب است.

*همه انسانها مطابق فطرت به دنبال خیر هستند اما مساله اینجاست که در مصادیق آن اختلاف می کنند. لذا پیامبران آمدند که مصادیق خیر را به بشر نشان دهند. اما شیطان می خواهد که هر انسانی مثل خودش بگوید "گرچه نظر خدا مثلا در مورد حجاب کذا است اما نظر من چیز دیگری است" و این به معنای منیت و ورود به منطقه ممنوعه کبریایی است و چون عملی است خلاف حق و حقیقت و کذب محض است بالذات تبعات وحشتناکی در پی خواهد داشت.

*شل حجابی تحریک حس رقابت زنان در زیبایی جسمانی است لذا خارج از شخصیت زنان و پرداختن به نازلترین بُعد زن است.

*شاید بدحجابی هم مثل شراب فوائدی داشته باشد اما قاعده عقلی این است که هر چیزی که ضررش بیش از سودش است باید کنار گذاشته شود.

*حجاب و عفاف از بهترین عبادت هاست؛ درست است که حجاب و عفاف مساوی با عبودیت و ایمان و بندگی نیست اما حجاب تاج بندگی است.

*عفاف وحجاب، ميراث انبياء الهي و ملل، سيره نبوي و سبک زندگي اسلامي ايراني، هويت اسلامي و خودباوري ملی، بهداشت و سلامت روان، شادي و نشاط اجتماعي، هويت اجتماعي، احترام به قانون و حقوق شهروندي، حيا و حافظ حريم خانواده است.

*شل حجابی تروریسم فرهنگی است.

*حجاب شکوه، زیبایی و قدرت است.

*هر عملی در جامعه مطمئنا یک عکس العملی دارد به نظر شما عکس العمل بسیاری از مردان به شل حجابی چیست؟

*به بدحجاب توجه بیشتری می شود اما به محجبه احترام بیشتری می شود.

*شاید خداوند از والدین دختران شل حجاب و حتی خود دختران شل حجاب نیز سوال کند"بای ذنب قتلت"؟

*شل حجابی تله بی حجابی است.

*شل حجابی از بین بردن زنان توسط زنان است.

*شل حجابی بازی در زمین دشمن است.

*دختری که قصه گرگ و شنگول و منگول را شنیده، قصه روباه و کلاغ را شنیده، قصه چوپان دروغگو را شنیده  دیگر نباید فریب مثلث گرگ و روباه و چوپان دروغگو را برای شل حجابی بخورد. هر پر و بالت سیاه رنگ و قشنگ از سر دلسوزی به شما گفته نمی شود. مگر پروتکل فرهنگی یهود را نخوانده اید؟ مگر مصوبات تهاجم و شبیه خون فرهنگی امریکا را نشنیده اید؟ مگر از تجربه شکست خورده بی حیایی و به ذلت کشیده شدن زن در غرب خبر ندارید؟ پس فریب خوردن آگاهانه چرا؟!

*حجاب جهاد در راه خداست.

*حجاب یعنی زن برای لذت مردان نیست بلکه او برای خلیفه اللهی و انسانیت خلق شده است.

*حجاب سنبل زن مسلمان است.

*شل حجاب ها هیچ دلیل ندارند که با این وضع پوشش امنیت داشته باشند.

*شل حجابی اگر حکومت اسلامی را براندازی نکند لااقل استحاله خواهد نمود.

خدا رو شکر می کنیم که در این برهوت معنویت و اخلاق و بندگی شما خانمهای محجبه هستید خدا رو شکر.

مرحله چهارم: نقطه های عطف حجاب(بیش از 40 زمینه که می تواند به محجبه شدن افراد کمک کند)

برای محجبه شدن دلیل عقلی و نقلی لازم هست اما کافی نیست و باید از زمینه ها استفاده نمود در این رابطه باید با توجه به عوامل گرایش به شل حجابی از جمله موارد ذیل تصمیماتی متناسب اتخاذ شود.

زمینه های شل حجابی:

زیبایی گرایی

سنت گریزی در دوره جوانی

محجبه های بی نشاط و بد اخلاق

ترس از تحقیر

ضعف تبلیغات دینی

نارسایی های رسانه‌ها

فعالیت های بین المللی علیه حجاب

سوء تفاهم و افزایش سن ازدواج

سهل انگاری و کم اعتقادی
جوزدگی

جاهل است؛ فکر می کند مهم نیست

چشم و هم چشمی

ریشه های خانوادگی

اذیت کردن روحانیون و مذهبیون

فاحشه گری
تنبلی، راحت طلبی و تساهل رفتاری
روشنفکرنمائی
همسریابی
خودنمائی و تبرّج
لجاجت با خانواده و محیط؛ رفتار عصیانگرانه
موضع گیری سیاسی؛ اتخاذ رفتار واکنشی و انتقام جویانه نسبت به حاکمیت
رفتار سوداگرانه عوامل فساد و فحشاء
سست شدن نهاد خانواده
ترویج سبک زندگی غربی توسط رسانه‌های دشمن به ویژه ماهواره
فقدان پوشش‌های ارزان و جذاب اسلامی به ویژه چادر و مدل‌های مناسب لباس و بالعکس
ضعف نظریه‌پردازی و ادبیات مناسب و به روز در مورد حجاب
کم کاری گفتمانی دستگاههای تبلیغی نظام و فقدان جذابیت
 
نگاه حداکثری و سخت گیرانه به قوانین حجاب توسط عوامل تبلیغی و ارشادی
بی‌توجهی به سهل‌گیری عرفی دین در فضا‌های خاص مثل روستاها
تبعیض رفتاری برخی مسئولین و انعکاس حداکثری آن در جامعه
ضعف در ارائه الگوهای موفق رفتاری و فقدان این الگوها در برخی عرصه‌های تأثیرگذار
تناقض در چهره واقعی بازیگران زن در جامعه با برنامه‌های نمایشی تلویزیون
اتخاذ نظام ترجیحی نادرست آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی با رویکرد کاهش اهمیت بدحجابی توسط برخی از مبلغین و روحانیون
ایجاد دوقطبی کاذب موافق و مخالف نظام بر مبنای حجاب از ابتدای انقلاب

زمینه های حجاب:

1.تقویت اعتقادات دینی و استدلالهای عقلی(خودشناسی و خداشناسی؛ چه این که حجاب یک ادا نیست یک باور است و ریشه حجاب آغاز تحوّل و تولد از خود است و در واقع پشتوانه حجاب، تحلیل و آنالیز خود است.)                                                                                                                            2.تبیین و تفهیم معقول و مفید بودن حجاب به زبان روز(افزودن دلایل متناسب با سن و جنسیت و ...به زبان روز)                                                                                                                       3.تقویت نظریه‌پردازی و ادبیات مناسب و به روز در مورد حجاب
4.تقویت گفتمان دستگاههای تبلیغی نظام و جذابیت                                                                    5.تسهیل ازدواج جوانان                                                                                                             6.فضاسازی معنوی و ایجاد جوّ مذهبی
7.تقویت کمال طلبی، تقوا، صلابت رفتاری و اخلاص
8.مبارزه جدی و راسخ حاکمیت با فساد مسئولان(چه این که الناس علی دین ملوکهم)                              9.مبارزه و براندازی فقر و فساد و تبعیض                                                                                 10.مبارزه با رفتار سوداگرانه عوامل فساد و فحشاء
11.ترویج سبک زندگی اسلامی
12.تامین پوشش‌های ارزان و جذاب اسلامی به ویژه چادر و مدل‌های مناسب لباس
13.نگاه حداقلی به قوانین حجاب توسط عوامل تبلیغی و ارشادی
14.پرهیز از تبعیض رفتاری به خصوص از سوی مسئولان و انعکاس حداکثری آن در جامعه
15.ارائه الگوهای موفق رفتاری و باز تولید این الگوها در برخی عرصه‌های تأثیرگذار
16.لزوم یکسان سازی در چهره واقعی بازیگران زن در جامعه با برنامه‌های نمایشی تلویزیون
17.اتخاذ نظام درست مواجه با آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی با رویکرد افزایش اهمیت حجابی توسط مبلغین و روحانیون
18.مبنا قرار ندادن حجاب در موافقت و مخالفت با نظام اسلامی

20.تقویت نهاد خانواده؛ فرهنگ خانواده و فضای حاکم بر آن در محجبه بودن یا نبودن اثر زیادی دارد. وظیفه خانواده ها این است که راهنمایی کنند و به به بهانه های مختلف فرزندان خود را به فضاهای سالم دعوت کنند اما آزادی و حق انتخاب با خود افراد است. زور کردن نتیجه نمی دهد. خلاصه باید شوق و اشتیاق ایجاد کرد نه اجبار پس اجبار نه، اما راهنمایی آری.

21.دعای والدین و توسل و توکل آنان به خصوص به حضرت زهرا و حضرت زینب و ابالفضل العباس علیهم السلام در محجبه شدن فرزندان بسیار اثر دارد؛ خیلی جاها که کار روی روال می افتد باید بدانید اتفاق نیست عنایات بی بی دو عالم است. پس اگر ناموست محجبه نیست دعا رو دست کم نگیر.

22.لقمه و نطفه حلال در به راه آمدن جوانان بسیار نقش دارد.

23.زبان جوانان زبان صداقت و استدلال در فضای محبت و رفاقت است اگر دین با این زبان با آنها در میان گذاشته شود انشاالله می پذیرند. والدینی که نتوانند با فرزندانشان دوست شوند قافیه را باخته اند.

24.رفاقت خانواده با بچه ها و تحلیل درست از دین و نه صرفا تقلید به متدیّن بودن بچه ها کمک می کند.

25.اهمیت دادن به نماز و اصالت خانوادگی و رفقا و اطرافیان می توانند در سبک زندگی افراد نقش بسزائی ایفاء کنند.

26.افق بلند نگاه، عشق و محبت و اخلاق خوب مذهبی ها می تواند از جذابترین مولفه های جذب و مدخل مذهبي شدن دختران شل حجاب باشد. اخلاق خوب آن قدر موثر و نافذ است که جوانان را حتما به راه می آورد حتی بدون نیاز به  اقامه دلایل خیلی خاص.

 27.اتصال به فضاهای معنوی، جوان و شاداب؛ مثل حرم امام رضا علیه السلام، کربلای معلی، راهیان نور و برخی هیآت مذهبی.(راستی! راهیان نور؛ راهیان نور بزرگت می کند. آنجا خاک است و خاک. اما از خاک می کَند تو را و به آسمان می برد تو را. آن قدر بالا که بتوانی ببینی که چقدر کوچک بودی و دغدغه هایت چقدر ناچیز. راهیان نور سرآغاز تولد دوباره است و به قول حضرت مسیح علیه السلام زندگی تو ارزشی ندارد مگر این که دوبار متولد بشوی. راهیان نور ظرفیت تولد دوم و ارزشمند کردن زندگی شما را دارد. و حرم امام رئوف که به راحتی می توانی با همه وجودت محبت و الطافش را حس کنی. اما کربلا؛ چیزی نمی توانم بگویم جز این که کربلا سکوت ممتد است.)

28.سرعت تحولات بیرونی از تحولات درونی بیشتر است و برای مدیریت تحولات در بیرون باید اجازه داد تحولات درون به سیر خودش از طریق معرفت ادامه بدهد.

29.از زمانها و مکانهای مقدس برای محجبه شدن باید بهره جست؛ باید افراد شل حجاب را به محیط های پاک دعوت کرد و از آنها استقبال کرد. آنها خودشان نمی دانند چقدر به این معنویت احتیاج دارند اما وقتی وارد بشوند بیشتر از شما قدر معنویت را خواهند دانست.

30.توسل و آشنا کردن افراد با شهدا و بهره گیری از فضای معنوی فرهنگ شهادت به خصوص در اردوهای جنوب در محجبه شدن افراد نقش بسزایی دارد.

31.باید وجدان افراد را بیدار کرد؛ آیا نگاه شوهر زنی را دزدیدن خلاف اخلاق نیست؟ و آیا خود شما از این که دیگری با شل حجابی هایش نگاه شوهر شما را بدزدد متاثر نخواهید شد؟

32.زنان مذهبی خوش اخلاقی که گیر نمی دهند و حتی از سر و وضع طرف نمی پرسند و رفاقت می کنند و شوخ طبعی می کنند. در مذهبی و محجبه شدن افراد موثرند. یک اشکال محجبه ها که دیگران را پس می زند این است که فکر می کنند این فقط خودشان هستند که خدا را می شناسند. این نگاه زننده است

33.باید از عواطف، تلنگرها و جرقه ها در محجبه شدن بهره جست

34.کارها و بازیهای پسرانه و پوشش پسرانه از سوی دخترها در دوران کودکی دختر را در آینده بدحجاب و بی باک می کند

35.دوستان اثر بسیار زیادی دارند؛ تغییر دوستان سرآغاز تحولات جدی زندگی است.

36.محجبه شدن، اراده قوی می خواهد و اراده قوی استدلال، الگو، دوستان خوب، فضای مناسب و ... را به کمک می طلبد

37.حس خوب گرفتن و حس خوبی داشتن نسبت به مذهبی ها از زمینه های محجبه شدن است.(و بالطبع این حس خوب باید از اخلاق خوب و آرامش مذهبی ها به آنها منتقل شود.)

38.حجاب را با مثال زدن بهتر می شود جا انداخت؛ مثلا مردم شکلات در بسته را بر می دارند نه باز را.

39.تشویق اطرافیان در محجبه شدن بسیار موثر است. همانطور که مسخره کردن ها اثر منفی دارد.

40.حضور افراد تحصیلکرده و با سواد و محبت و تحویل گرفتن و قبول بدحجابها به همان شکلی که هستند در جمع خود تلنگری برای پذیرش حجاب و مذهب است. باید به تغییر، فرصت‌ داد.

41.برای محجبه شدن گاهی باید بعضی چیزها را قربانی کرد؛ مثلا برخی دوستان را، ماهواره را(و البته سیاهچاله بیشتر بهش میاد تا ماهواره) و ...

42.شل حجابهایی که بد بودن کار خود را قبول دارند و خودشان را سرزنش می کنند به عاقبت بخیری امیدوارتر باشند تا خوبهایی که احساس می کنند بدهکار نیستند تا چه برسد زبانم لال حس طلبکاری و هدایت خلق هم داشته باشند.

43.سجده، به همه خوبیها و از جمله حجاب نزدیک است. پس اهل سجده باش که سجده های طولانی تلنگر همه خوبی هاست.

 

 

 

 

 

 


١١:٥٤ - 1396/04/18    /    شماره : ١٠٢٩٢    /    تعداد نمایش : ٥١٨خروج